Kablosuz ağınızın güvenliğini arttırın

'Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler' forumunda Siraç tarafından 22 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kablosuz ağınızın güvenliğini arttırın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kablosuz ağınızın güvenliğini arttırın

  Kablosuz ağların birçoğu daha önceden de olduğu gibi yeterince güçlü olmayan WEP şifrelemesiyle korunuyor. Yeni bir kablosuz ağ yönlendiricisi satın aldıysanız daha güvenli olan WPA2'den yararlanabilirsiniz. Ancak Windows normalde bu standardı etkinleştirmenize izin vermiyor.

  İster dizüstü bilgisayarınızdaki entegre kablosuz ağ çözümü olsun, isterse PC'ye bağlanan USB ya da PCI kablosuz ağ kartı... WLAN kartlarını iki farklı şekilde yapılandırabilirsiniz. Bunlardan ilki üretici tarafından geliştirilen yazılım, örneğin Intel PROset, diğeri ise doğrudan Windows üzerinden gerçekleştiriliyor. Kablosuz ağ kartının WPA2 standardını desteklemesi durumunda donanım üreticisinin geliştirdiği yazılım üzerinden sorunsuz bir şekilde bu güçlü şifrelemeden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Windows üzerinden doğrudan bağlantı için ise sistemde bir sistem güncellemesi yapmanız gerekiyor.

  Bunun için Windows XP Service Pack 2 için Kablosuz İstemci Güncelleştirmesi'nin Açıklaması adresinden Doğrulama sonrasında indirebileceğiniz Kablosuz İstemci Güncellemesi'ne ihtiyacınız olacak. Güncellemeyi indirmek ve kurmak için orijinal bir Windows'un yanı sıra Service Pack 2 de şart. Kurulumu tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık kablosuz ağ özelliklerinden kimlik doğrulama için WPA2'yi seçebileceksiniz.

  WPA2, güçlü bir şifreleme algoritması olan AES'in (Advanced Encryption Standard) de yardımıyla kablosuz ağlar için WEP'ten çok daha güvenli bir ortam sağlıyor. WPA2 ayrıca Hotspot'lara erişimi kolaylaştırıyor. Bilgisayar birden fazla SSID'yi tanıyor ve kullanabiliyor. Bu sayede bir kablosuz ağa bağlıyken diğerinde oturum açabiliyor. Dolayısıyla farklı ağlar arasında geçiş kolaylaşıyor ve bağlantı kalitesinde bir iyileştirme sağlanıyor. WPA2'den yararlanmak için hem kablosuz ağ yönlendirinizin hem de bilgisayarınızdaki ağ kartının WPA2 desteği sunması gerekiyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kablosuz ağınızın güvenliğini Forum Tarih
Kablosuz Ağ Ayarı Nasıl Yapılır Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 6 Aralık 2013
Kablosuz Ağların Yavaşlama Nedenleri ve Çözümleri İnternet ve Network 24 Mayıs 2011
Google kablosuz internetin kitabını yazacak Google Hakkında Her Şey 3 Ekim 2010
Windows7 Kablosuz Ağ Bağlantısı Windows 7 23 Haziran 2010
Logitech Kablosuz Müzik Sistemi Ev Teknolojileri 1 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş