Kabenin Yapısı Ve Ölçüleri

'Oruç-Hac-Zekat' forumunda Eylül tarafından 14 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Kabenin Yapısı Ve Ölçüleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kabenin Yapısı Ve Ölçüleri

  Yapısı ve Ölçüleri  • Kâbe'nin koordinatları: 21°25′24″N, 39°49′24″E.

  • Kâbe'nin geniş duvar yapısı yaklaşık bir küp biçimindedir.
  • Kuzeydoğu duvarı: 12,63; kuzeybatı duvarı 11,03; güneybatı duvarı 13,10 metre; güneydoğu duvarı 11,22 metre ve yüksekliği 13 metredir. 145 m² alan üzerine kurulmuştur.
  • Duvarlarında kullanılan taşlar Mekke tepelerindeki granit taşlardandır.

  [​IMG]

  Kâbe'nin Yapıları

  [​IMG]

  Kâbe'nin bölümleri
  1 - Hacerü'l-Esved
  2 - Kâbe'nin kapısı
  3 - Mizab (Altın Oluk)
  4 - Kâbe'nin temeli
  5 - Hatim
  6 - Multazam (Hacerü'l-Esved ile kapısı arasındaki duvar)
  7 - Makam-ı İbrahim
  8 - Hacerü'l-Esved/Şarki köşesi
  9 - Yemânî(köşesi)
  10 - Şâmî(köşesi)
  11 - Irakî (köşesi)
  12 - Kisve (Kâbe'nin örtüsü)
  13 - Tavaf'ın başlangıç çizgisi olarak kullanılan mermer bant
  14 - Makam-ı Cebrail
  • Kâbe'nin köşeleri yaklaşık olarak dört ana yönü gösterir. Köşelerden her birinin ayrı ismi vardır:
  Doğu köşesine [8] "Hacerü'l-Esved" veya "Şarki", kuzey köşesine [11] "Irakî" , batı köşesine [10] "Şâmî" ve güney köşesine [9] "Yemânî" denir.  • Kâbe Kapısı [2]: Kâbe'nin doğu duvarında zeminden 2,13 metre yükseklikte bulunmaktadır.
  • Hacerü'l-Esved[1]: Doğu köşesinde bulunan cennetten inen kara parlak taştır . 684'te Kâbe'de çıkan bir yangında bu taş sıcaktan çatlayıp 15 parçaya bölünmüştür. Günümüzde taşın parçaları gümüş bir çerçeveyle tutulmaktadır ve görünen kısmı yaklaşık 16,5x20 cm'dir.
  • Kâbe'nin içerisi: Kâbe'nin içerisine ancak yılda iki defa (Ramazan ayı başlamadan ve Kurban Bayramı ile Hac ziyaretleri başlamadan yaklaşık 15 gün önce) "Kâbe'yi temizleme töreni" adı verilen törenle Kâbe'nin anahtarını geleneksel olarak ellerinde tutan "Ben-i Şaybat" kabilesi mensupları ve seçilmiş misafirler girebilmektedir. Kâbe kapısı zeminden yüksekte olduğu için ozel bir tekerlekli merdiven kullanılarak girilir. Kâbe'nin tavanı ahşaptır. Tabanı mermer ve kireçtaşı kareler ile kaplıdır. Tavana kadar iç duvarlarının alt yarısı mermerle kaplı olup bu mermer duvar üstüne üzerine Kur'an'dan ayetler kazılmış olan mermer tabletler konulmuştur. İç duvarların üst tarafı üzerinde altın işleme ile Kur'an ayetleri bulunan bir yeşil bez ile kaplıdır.
  • Multazam [6]: Kâbe'nin doğu duvarında Kâbe kapısı ile Hacerü'l-Esved arasındaki duvar kısmı.
  • Cebrail makamı [14]: Kâbe'nin kapısının bulunmadığı doğu duvarının önunde hemen "Irakî" köşesinin yanında bulunan bir mevkii.
  • Mizab veya Altın oluk [3]: Kuzey duvarı üzerinde bulunan altından yapılmış oluk. Mekke'de ender yağan yağmur sularını Kâbe'nin çatısından indirmek için 1627'de Osmanlılar tarfından yapılmıştır.
  • Şadarvan [4]: Kâbe'nin duvarlarının diplerini ender yağmur ve sel sularından korumak amacıyla yapılan mermerden koruma.
  • Sitâre veya kisve [12]: Kâbe'nin üzerine örtülen altın işlemeli hat yazıları bulunan siyah bir örtü. Üzerindeki örtü ipekli bir kumaştan dokunmuş olup, üzerine Kelime-i Şehadet işlenmiş, çatıya yakın kısmında çevresine altın işlemeli bir şerit geçirilmiş; kemer biçiminde olan bu şeritte de Kur'an ayetleri işlenmiştir. Bu örtü her sene hac mevsiminde yenilenmektedir.
  • Hatîm [5] : Kâbe'nin batı duvarının önünde bulunan ve 90 cm yüksekliğinde ve 1,5 m eninde beyaz mermerden yapılmış İsmail duvarı adı verilen kavisli yarım daire şeklinde alçak duvarla sınırlanmış bir bölge.
  • Makam-ı İbrahim [7]: İbrahim ve oğlu İsmail tarafından Kâbe inşaa edilmekte iken İbrahim'in ayak izini bıraktığı bir mevki.
  • Tavaf'ın başlangıç çizgisi [13] olarak kullanılan mermer bant.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kabenin Yapısı Ölçüleri Forum Tarih
Kabenin yolları bölük bölüktür ilahisi 2012 Dini Videolar 9 Ocak 2012
Kabenin Tarihi, Kabenin Tarihçesi Oruç-Hac-Zekat 14 Kasım 2011
Kabenin Bölümleri Oruç-Hac-Zekat 14 Kasım 2011
Kabenin Eski Resimleri Dini Resimler 30 Haziran 2011
Kabenin yeni resimleri Dini Resimler 16 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş