Kabasakal Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kabasakal Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kabasakal Köyü Sivas resimleri - Kabasakal Köyü Sivas hakkinda bilgiler  Kabasakal, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. kabasakal köyü sivas merkeze 42 km uzzaklıkta kayseri yolu üzerinde şirin bi köydür köy halkı örf ve adetlerine bağlı gelenek ve göreneklerini sürdüren bi yaşam tarzına sahip genellikle geçim kaynakları küçük baş ve büyük baş hayvancılık ve tarıma dayanıyor buğday arpa pancar patates vs genel olarak yetiştirilen ürünlerdendir. Genellikle yemekleri gözleme, gilik , ayran(yayla) çorbası, kaygana , ekmek kızartması,süzme pilav,üzüm çorbası,pancar sarması,evelik,tutmaç, yemekleri dışında düğünleride ilgi çekicidir.Düğünün ilk gününde erkek evinden bayrak kaldırılır.İkinci gününde her eve gidilerek düğün yemeğine davet edilir.İnsanları davet ederken çörek,yumurta,yağ bir poşete konularak davet edilen evler tarafından erkek evine götürülür

  Coğrafya

  Sivas merkezine 42 km uzaklıktadır.Çok sayıdaki mağaralara sahiptir.KAYANINARDI,köyüniçi.sakarman mevkilerinden oluşur***** *****agaçlık alan çoktur.

  İklim

  Köyde karasal iklim yasanıyor

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köy halkının içinde hemen her aileden bir fırıncı bulunmaktadır.  AZA:METİN ÇAY

  Altyapı bilgileri

  Köyde ılkokul vardır.Fakat 6.sınıftan itibaren Demirçelik İ.Ö.O servisli olarak taşımalı eğitim yapıyorlar. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak yetersiz olupkanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur en yakın sağlık ocağı Koyuncu köyündedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup bakımsız ve çukurlala doludur. köyde elektrik ve (köyün içinde cep telefonu çekmemektedir.Sabit telefon vardır.Köyün içerisindeki eski çeşmelerden su akmamaktadır.Su sabah köyün içinde 06.30-07.30 saatleri arasında hergün akmaktadır.Köy içerisi asfalt veya stabilize yoktur.Toprak yol olup araç geçince toz duman çıkmaktadır. Köyümüz sürekli kırdan kent'e göç vermekte ve son 6 ayda 5 hane göç etmektedir.Bunun nedeni susuzluk , ulasım ve iş göçüdür.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kabasakal Köyü Hakkında Forum Tarih
Kabasakal Köyü Hakkında Bilgi Şalpazarı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Kabasakal Köyü Merkez Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 5 Nisan 2010
Eskikabasakal Köyü Kozan Adana Adana Tanıtımı 27 Mart 2010
Postkabasakal Köyü Kozan Adana Adana Tanıtımı 27 Mart 2010
Kabasakal Köyü Aladağ Adana Adana Tanıtımı 26 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş