Kabalı Köyü Merkez Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kabalı Köyü Merkez Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Kabalı Köyü - Kabalı Köyü Hakkında - Kabalı Köyü Tanıtımı - Kabalı Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ

  İl: SİNOP

  Köy Muhtarı: M.MUAMMER EROL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0-368-289 90 25

  Cep Telefonu: 0-533-585 60 33


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 652

  İle Uzaklığı: 26 km

  İlçeye Uzaklığı: 26 km


  Tarihi

  Kabalı köyü, Sinop’a bağlı merkez köyler arasında yer alır. Kuruluş tarihi resmen 1918 yılına rastlar. Önceden adı Arapça'da köprü anlamına gelen Kabala iken, halk şivesiyle Kabalı olarak değiştirilmiştir. Kabalı yerleşim olarak Sinop’u İstanbul’a bağlayan ve Gerze'ye ulaştıran kavşak noktası üzerinde yer alan önemli bir yerde kurulmuştur. Köy içinden geçen Kabalı çayı tarım için önemli bir kaynak oluşturmaktadır. 1921 yılında köye bir jandarma karakolu kurulmuştur. 1940'lı yıllarda Sinop'un en varlıklı kişilerinden birisi olan İbrahim Birinci'nin nam-ı diğer İbrahim Bey'in Kabalı'lı oluşu, köyün Sinop'un ticari ve siyasi hayatında önemli bir yer tutmasına neden olmuştur. Köyde 16/07/1957 de Tarım Kredi Kooperatifi açılmıştır. Böylece merkez ve çevre köyleri halkın ucuz tarım kredisi alma; gübre zirai ilaç tarım araç gereçleri temin etme imkanları doğmuş. Bu da tarımın çevrede daha bilinçli bir şekilde yapılmasına ve yöre halkının ekonomik durumunun yükselmesine neden olmuştur. Kabalı köyünde bulunan Jandarma Karakolu 1958 yılında Ahmet yeri Köyüne nakledilmiş, 1960 yılında Kabalı köyünün nahiye olması nedeniyle aynı yıl karakol Kabalı’ya alınmış ve halen çalışmalarını burada sürdürmektedir. Cumhuriyetin 10. Yılında köydeki boş bir alan Cumhuriyet meydanı olarak düzenlenmiş; 1933 yılında bu meydanda yaptırılan Atatürk büstü törenle açılmıştır. Daha önce sağlık evi varken 1975 yılında sağlık ocağına dönüştürülmüş, merkez ve bağlı köylere daha verimli ve yaygın bir sağlık hizmetinin verilmesi sağlanmıştır. Kabalı köyü bugün 138 hane ve 700 nüfusa sahiptir. Tarihi eser olarak köyde eski yapı bir iki ahşap evin yanı sıra Anadolu Selçuklularından kalma bir han bulunmaktadır. Kabalı çayı vadisi insanların bölgedeki ilk yerleşim yeri olduğu arkeologlar tarafından saptandı. Burada erken kalkolitik döneme ait iki yerleşme yeri saptanmıştır.

  Kültür

  Türk misafirperverliği, komşuculuk ilişkileri burada en iyi şekilde yaşatılmaktadır. Kız istemelerde görücülük usulü pek görülmemekte, gençler genellikle anlaşarak evlilik yapmaktadır. Takıları genelde erkek tarafı almaktadır. Ev eşyaları ortaklaşa alınmaktadır. Düğünler genelde salonlarda yapılır. Nişanda salonu kız tarafı düğünde erkek tarafı tutmaktadır. Sünnet düğünlerinde şehir merkezinden pek farklılık göstermez, sünnetten bir gün evvel kına düğünü ardından sünnet ertesi gün mevlüt okutturulur. Cenaze törenlerinde katılım fazladır. Uzaktan gelenlere komşu evler yemek verir. Defin işleminden sonrada zeytin peynir ekmek helva verilir. Kabalı köyünün mutfağı zengindir. Genellikle yemekleri hamur işi ağırlıklıdır. Mantı, katlama, ıslama, çok çeşitli börekler, nokul başlıca yiyecekleridir. Bayramlarda her gelen misafire nokul ikram edilir. Gençler köydeki yaşlıları mutlaka ziyaret ederler hasta ziyaretlerine hiç boş gidilmez. Genellikle ev yapması yiyecekler meyve benzeri şeyler götürülür. Ev araba gibi büyük eşyalar alındığında kurban kesilip mevlüt okutulur.

  Coğrafya

  Kabalı köyü, Sinop’a 25 km. uzaklıkta bulunan merkez köylerden biridir. Kabalı köyü, Kabalı Çayı’nın vadisi üzerine kurulmuştur. Köyün kuzeyinde Lala ve Melikşah köyleri , batısında Şamlıoğlu köyü, güneyinde Ahmetyeri ve Sarıyer köyleri ile doğusunda Yaykıl köyü ile çevrilidir. Kabalı köyü ; Ekşioğlu, Süleymanoğlu, İslamoğlu, Fenerli, Kalemperoğlu, Alibaşoğlu, Arzuoğlu ve Kasımağa mahallelerinden oluşur. Kabalı merkezinde bulunan köprünün yıkılması ile Kabalı’nın içinden geçen Sinop Boyabat karayolu köyün dışından verilmiştir. Kabalı vadisi ve Boyabat yolu günümüzde kullanılan ve Sinop’u İç Anadoluya bağlayan yol güzergahındadır. Kabalı köyünün merkezinden geçen Kabalı çayı düzensiz bir su rejimine sahiptir. Yağışlara bağlı olarak kışın bol su taşır, yaz mevsiminde ise çok aza miktarda su taşımaktadır.

  İklim

  Denizden yüksekliği fazla olmadığı için köyde tipik Karadeniz iklimi görülür. Yaz ve kış sıcaklık ortalamaları arasında büyük farklılıklar bulunmaz. Bu durum Karadeniz’den kaynaklanmaktadır. Her mevsimde çeşitli yönlerden özellikle kuzeybatı, kuzey ve doğudan esen rüzgarlar kıyı kesimleri etkisi altında bulundurmaktadır. Yöre Karadeniz ikliminin özelliği olarak her mevsimi yağışlı olduğundan zengin orman ve bitki örtüleriyle kaplıdır.

  Altyapı bilgileri

  Kabalı köyü daha önceden nahiye olduğundan dolayı burada birçok resmi kuruluş açılmıştır. Göç gibi sebeplerle nüfus azaldığı için bu kuruluşlar önemini kaybetmiş gibi görünse de halen Kabalı ve çevre köylere hizmet vermeye devam etmektedir. Kabalı çevresinde ilk ilkokul (kuruluş tarihi tam bilinmiyor)taş bina olarak Kabalı'da yapılmış ve bu okul bir yangın sonucu kullanılamaz hale gelmiştir. Zorunlu eğitimin 5 yıl olduğu 70'li yılların başında ortaokul açılmıştır. Bugün hala varlığını devam ettiren kuruluşlardan bazıları ise şunlardır:

  KABALI İLKÖĞRETİM OKULU Kabalı ve çevresindeki 7 köyün öğrencileri ile mahallelerden gelen öğrencileri ilköğretim tahsillerini yaptıkları milli eğitim bakanlığına bağlı bir kuruluştur. Birinci ve ikinci kademe olarak iki binada faaliyetini sürdürmektedir. 18 öğretmen ve yöneticiyle iki hizmetli kadrosu bulunmaktadır.

  JANDARMA KARAKOLU Köyümüz ve çevre köylerde kolluk görevini yerine getirmek amacıyla kurulmuştur. Bir astsubay iki uzman çavuş bir jandarma timinden mevcuttur.

  SAĞLIK OCAĞI Çevre köylere sağlık hizmetleri vermek amacıyla kurulmuştur. Bir doktor iki hemşire bir sağlık memuru bir hastabakıcı kadrosu bulunmaktadır. Muayene aşı iğne ilkyardım gibi hizmetleri rahatlıkla yerine getirmektedir. Bölgemizde düzenli olarak sağlık taraması ve aşılama yapan gezici birimi vardır.

  TARIM KREDİ KOOPERATİFİ Tarım bakanlığına bağlı olarak çiftçilerimizin tarım ile ilgili problemlerini çözmeye çalışır. Çiftçilerimize uzun vadeli düşük faizli krediler açar. Çeşitli iş makinelerini getirterek köylünün hizmetine sunar. Gübre ve diğer tarım ürünlerine çiftçinin ayağına götürür. İki çalışanı bulunmaktadır.

  FİDANLIK Tarım il müdürlüğü bünyesinde, bölgedeki köylere sağlıklı meyve fidanları yetiştirme, seracılık ve tarım hakkında teknik bilgiler verme amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Deneysel olarak bazı tarım ürünlerini bünyesinde yetiştirmeye çalışmaktadır. Bir şef ve sayısı değişen işçiler bulunmaktadır. Üretilen ürünleri satarak kazanç sağlayan bir döner sermeyesi bulunmaktadır.

  CAMİLER Köyümüzde iki tane cami bulunmaktadır. Her ikisinde de imam bulunmakta ancak müezzin kadrosu bulunmamaktadır.

  POSTANE Kabalı köyü ve çevre köyleri posta ve telefon hizmetleri yürütmektedir. Bir çalışanı bulunmaktadır.

  PAZARYERİ Kabalı köyünde her Çarşamba günü Sinop'un en büyük hayvan pazarlarından birisi uzun yıllardır kurulur. Köy ekonomisine bu pazarın katkısı çoktur. Pazar uzun yıllardır hiç aksamadan açılmaktadır. Ayrıca köyde kimi dönemlerde bir kaç gün süren panayırlar da kurulmuştur.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kabalı Köyü Merkez Forum Tarih
Kabalı Köyü Vezirköprü Merkez Samsun Samsun Tanıtımı 29 Nisan 2010
Kabalı Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Kabalı Köyü Hakkında Bilgi Kadışehri Yozgat Yozgat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Kabalı Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Karadeniz Bölgesi 8 Haziran 2010
Kabalı Köyü Yenice Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 27 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş