Kabaklar Köyü Merkez Uşak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kabaklar Köyü Uşak Merkez - Kabaklar Köyü Bilgileri - Kabaklar Köyü Hakkinda - Kabaklar Köyü ResimleriKabaklar, Uşak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: MERKEZ - İl: UŞAK

Köy Muhtarı: Metin Şenol

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: Bilgi yok

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 13 km

İlçeye Uzaklığı: 13 km

Rakım: m

Tarihi
Asıl adı Kapaklar olan köyün adı zamanla kabaklar köyü adını almıştır.Eskiden bu köyde kapak imalatı yapılmaktadır. "Gabak" sözcüğü Azerbaycan Türkçesinde "ön" anlamında kullanılmaktadır."Gabakcıl" "öncü"anlamında olabilir.

Kültür
1980 yılına kadar köyde üç batıl inanç vardı. 1. Köye, kuyruğu düğümlü at girmesi 2. Köyde davul çalınması 3. Camiye minare yapılması uğursuzluk olarak sayılırdı.Şimdi bu batıl inançlar yoktur. Köyde, keşkek, tarhana, topalak yemekleri lezzetli olarak yapılır.

Yukarıda batıl inanç olarak anlaşılmış olan,Köye kuyruğu düğümlü Atların girmemesinin Aslı Köyümüze gelen Atlı misafirlerin ,yine Köyümüzde bulunan Mübarek zaatlara Hürmeten Atların Avret yerlerinin kapatılması amaçlıydı.

Davul çalınmamasıda yine aynı Saygı ve Hürmete dayanır,Malasef günümüzde değil Atlar Köyümüzde Kadınlar ,Kızlar Avret yerleri açık dolaşıyor.

Camiye minare yapılmasının Sebebi ise uğursuzluktan ziyade,Caminin aslının Cami DEĞİL Dergah olmasıdır , Bu sebebten Büyülerimiz Dergaha Minare yapılmasını uygun görmemişlerdir.

Coğrafya
Uşak merkezine 16 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 800
2000 600
1997 552

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır....

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:((2009))-Nafiz Demirhindi

2004 - Metin Şenol
1999 - Hüseyin Turgut
1994 - Sedat Gündüz
1989 - Galip Aydın
1984 -Nafiz Demirhindi

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca koyde sosyal faaliyet olrakda koyün adını taşıyan kabaklar spor kulübü vardır.Muhtarlık binasınbda kulube ait bir toplantı salonu spor salonu kütüphane bölümüvardır kulüpte branş olarak futbol,voleybol,basketbol,hentbol,masatenisi ve atletizm dallarında faaliyet göstererek Uşak`ta alanında tek kulübdür.3 dönemdir kulübün yönetimini Alaattin KARAHAN kendi imkânları ile yönetmektedir.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
 

Üst