Kabaklı Köyü Merkez Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kabaklı Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kabaklı Köyü Merkez Bilgileri - Kabaklı Köyü Hakkında - Kabaklı Köyü Tanıtımı - Kabaklı Köyü Resimleri

  İlçe: MERKEZ - İl: BALIKESİR

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

  [​IMG] Balıkesir
  Bilgiler
  Alan x km²
  Nüfus x (2000)
  Nüfus Yoğunluğu /km²
  Rakım x metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 10000
  Alan Kodu 0.266.
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Balıkesir
  İlçe Merkez
  Web Sitesi

  Kabaklı Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı Organize Sanayi ile iç içe bir köydür.


  Tarihi

  Köyün kuruluş tarihi bilinmemektedir.Ama köyün kuruluşu hakkındaki bir rivayet vardır ve şöyledir; Kabaklı adı şurdan geldiği rivayet edilir Köyün şimdiki yerinde bir çiftlik olduğu ve bu çiftlikte bulunan ağanın yanında çalışan kahyası olduğu ağanın hac vasifesini yapmak için giderken kahyasına hangi tarlalara ne ekmesi gerektiğini söyler ve yola çıkar kahyada işlerine devam eder bir gün kahya evin hanımına , Ağamın canı helva istiyor der hanımıda ağa hacda herhalde kahyanın canı istedi diye düşünür ve helva yapıp kahyaya verir ağa o sırada kabede ikindi namazını kılmaktadır selam verip kalkaacağı sırada yanında dumanı düten helva tabağını görür. hac vazifesini bitirip dönen ağa şimdiki köyün girişindeki türbenin olduğu yerde kahyasıyla karşılaşır kahya öküz arabasına yükladiği kabakları çiftliğe götürmektedir. Ağa kabakları görünce bir hışımla kahyasına çıkışır ben sana buğday ek dedim. sen neden kabak ektin diye o sırada arabadan bir kabak yere düşer kırlan kabağın içinden buğday saçılır yerlere. kahya elindeki örendesini ( örende öküzleri dürtmeye yarayan uzun ucu sivri sopa) yere saplar ve ortadan kaybolur. Ağa eve gelir hanımına olan biteni anlatırken hanımıda ağanın eşyalarını yerleştirken bakarki kahyaya yesin diye verdiği helva tabağı bu tabağı nereden aldığını sorar Ağada olanı anlatır . Ağa ve hanımı yaptıkları hatayı anlar ve kahyanın kaybolduğu yerebir türbe yaptırır kahyanın yere sapladığı örendeninde yeşerdiği ve şimdi türbenin bahçesindeki devasa servi ağacının bu örende olduğu rivayet edilir.Kabaklı Köyünün ismi de buradan geldiği rivayet edilmektedir.Köy halkı tarafından bahçenin çevresi duvarla çevrilmiş ve giriş kapısının iç kısmına da bir çeşme yaptırılmıştır.

  Kültür

  Köyün düğünlerinde keşkek yemeği yapılır.Köydeki sülaleler Kazım ağalar Çavuşlar,Kara Veliler ve Hacı Haliller'dir.Bu sülaleler köyün kuruluşundan bugüne kadar gelen en geniş sülalelerdir.

  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.Köyün kurulduğu yer sehir merkezinden yüksekte engebeli araziye sahiptir.yazları serin kışında soğuk iklim yaşanmaktadır.Çevre köylere göre konumu daha iyidir.Köyden şehir rahat bir şekilde görülmektedir.

  Nüfus

  1840 tarihli temettüat defterine göre köyde 12 hane mevcuttur.Köyde yine bu yıllarda, Danacıoğullarından 3, Akhisarlıoğullarından 1, Emirlioğullarından 1, manavlardan 1, Sıçanoğullarından 1, Taşçıoğullarından 3 ve Hacı Haliller ve Kara Veliler haneleri mevcuttur.Hacı Haliller aslen karakeçili yörük aşiretinden olup ilk olarak Susurluk Babaköy (Bozcabey)'e Aydın'dan gelip yerleşmişlerdir. Hacı Halilin burada ilk evliliğinden olan eşi Uykura'dan gelme Işık sülalesi vardır, Hacı Halil daha sonra evlilik nedeni ile Balya'nın H.Hüseyinler köyüne oradan da yine evlilik için Kabaklı köyüne yerleşmiştir. Köyün ilk kadın muhtarı Hürmüs Kara, soyuna adını verdiği Hacı Halil'in kızıdır.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün arazisi sulak olmadığından yılda birkez ürün alınabilmektedir.Genellikle buğday,ayciceği,nohut,soğan,sarımsak ekilmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köyün ilk kadın muhtarı Hürmüs Kara'dır.

  Kabaklı Köyü ilk kadın muhtarı

  Hürmüs Kara

  1947 yılı muhtarı
  Alirıza SEVİNÇ
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Bünyamin Atik


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kabaklı Köyü Merkez Forum Tarih
Kabaklık Köyü Merkez Samsun Samsun Tanıtımı 29 Nisan 2010
Kabaklı Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kabaklı Köyü Çiftlikköy Yalova Yalova Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Kabaklı İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 16 Haziran 2012
Kabaklı Domatesli Patates Çorbası Tarifi Yapılışı İçecekler ve Çorbalar 7 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş