Kabakça Köyü Çatalca İstanbul

'İstanbul Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kabakça Köyü Çatalca İstanbul konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çatalca Kabakça Köyü - Kabakça Köyü Hakkında - Kabakça Köyü Tanıtımı - Kabakça Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: NADİR KOYUNCU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (212) 782 74 48

  Cep Telefonu:
  0 (535) 610 38 07

  Tarihi

  Köyün tarihi çok eskiye dayanır. Köy, hasankale erzurumda görev yapan bir paşanın oğlu olan Reşit Ağa adında bir şahıs tarafından kurulmuş olup Balkan Harbi'nde köy halkı İçörenköy'e taşındığı için boş kalan köyü paşalar sahiplenmiş, 1932 yılında göçmenlere devredilmiştir. Kabakçı Mustafa Paşa'nın torunlarından devralındığı için köyün adına “Kabakça” denmiştir. Reşit Ağa nın türkmen soyundan olduğu tahmin edilmektedir. Köye göçmen olarak gelenlerin büyük çoğunluğu bulgaristan razgrattan 1871 ve 1930'lu yıllarda gelmiştir.bu göçmenler razgrata 1450'li yıllarda yerleştirilmiş karamanoğullarından olduğu tahmin edilmektedir. Köyün tarım arazisinin az olması orman arazisinin cok olması sebebiyle geçmiş yıllarda istanbulun yakacak ihtiyacının bir bölümünü karşılamakta idi. Ulaşım imkânlarının olmadığı yıllarda kabakça tren istasyonuna getirilen odun ve odun kömürü buradan trenle istanbula sevkedilirdi. develerde bu odunları ormanların sert yamaçlarından çıkarmak için kullanılan bir araçtı O dönemde kabakça güzel bir tiçaret merkezi idi 1960 yıların sonlarında asvalt yolların yapılmasıyla merkezlere ulaşım daha kolaylaştığından trenin önemi kayboldu ve kabakça tiçaretinide yavaş yavaş yitirdi 1990'lı yıllara kadar deve ile odun taşımacılığı devam etmiştir. 1960/1980'li yılar arasıdaköyde 700 adet civarında deve beslenirdi.kış aylarında ise deve güreşleri yapılırdı.bugün ise geçmişi hatırlamak ve turistik amaçla beslenen bir kaç deve kalmıştır. Bunlar kabakça köyü piknik alanında ve inceğiz köyü piknin alanında ziyaretçileri gezdirmektedir. 1450'li yıllarda istanbulun alınmasını kolaylaştırmak amacıyla bu bölgeye çeşitli türkmen boylarından aileler yerleştirilmiş en önemlisi tanrıdağı(karagöz)yörükleri olup ilerleyen tarihlerde balkanlardaki sıkıntılar (savaşlar ve isyanlar)sebebiyle razgrattan göçerek nakkaş,dağyenice ve kabakça mevkilerinde iskan etmişlerdir.

  Kültür

  kabakça da tipik bir trakya köyünde bulunan gelenekler yaşatılmaktadır. Diğer Trakya köylerinden farklı olarak uzun yıllar devecilik yapılmış olduğundan deveciler olarak anılmaktadır. Tren istasyonunun mevcudiyetinden dolayı eski bir ticaret köyü olarak bilinmektedir. Köylülerin avcılığa merakı da oldukça fazladır. En meşhur yiyeceklerinden odun ateşinde pişirilen otlu patlıcanlı pide deve etinden yapılan deve sucuğudur.

  Coğrafya

  İstanbul iline 68 km, Çatalca ilçesine 13 km uzaklıktadır. Büyükçekmece Gölü'nün kuzeybatı vadisinde, Istıranca Dağları'nın eteklerinde, ormanların arasına kurulmuş tarihi bir yerleşim yeridir. Deniz seviyesinden yüksekliği 62 m'dir. Kuzeybatısında İhsaniye, güneydoğusunda İnceğiz, güneyinde Silivri'nin Akören ve Bekirli köyleri bulunmaktadır. Ulaşım, İstanbul'dan demir ve karayolu ile sağlanmaktadır.

  İklim

  İklim koşulları genel olarak kara iklimi özelliği göstermektedir

  Nüfus

  Halkın çoğu gacal ve muhacır olarak adlandırılır. Gacal kelimesi aslında yerli anlamında kullanılmaktadır. Değişik tarihlerde gelen göçmenlerin ilk gelenleri de gacal olarak anılmaktadır. Tahminen Türkmen, Karamanoğlu, Pomak, Tatar ve Oğuz ırklarından oluşan melez bir halktır.

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 1870
  1997 - 1984

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılık ve ticarete dayalıdır. Köyde üretilen başlıca tarım ürünleri; ayçiçeği, arpa ve buğdaydır. Şu sıralar mısır üretimi oldukça fazlalaşmıştır. Ticaret oldukça gelişmiştir. Maden işletmesi, mobilya fabrikaları, torna atelyeleri, odun ekmeği fırınları, inşaat malzemeleri ve hafriyat şirketleri, bulunmaktadır. Emlak büroları, lokantaları, nalburları, elektrik malzeme ve tesisatçısı, internet kafesi, pastahanesi, kuaförleri, açık hava düğün merkezi, piknik alanları, tuhafiyeleri, çocuk parkı, çaybahçesi ve terzisi bulunmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit dijital telefon hattı adsl bağlantısı mevcuttur. Köy halkı biliçli bir yapıya sahip olup, aileler çocuklarının eğitimine büyük önem vermişlerdir. Köydeki konutların bir kısmını yazlık villalar oluşturmaktadır. Yaz aylarında şehrin stresinden kurtulmak isteyenler için ideal piknik alanları mevcuttur.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kabakça Köyü Çatalca Forum Tarih
Kabakca İlköğretim Okulu Bilgileri Çatalca İstanbul İstanbul Tanıtımı 13 Ekim 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş