Kababel Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kababel Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yozgat Kababel Köyü - Kababel Köyü Hakkında - Kababel Köyü Tanıtımı - Kababel Köyü Resimleri
  Kababel, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  BİR RİVAYETE GÖRE;AŞİRET REİSİ ÖMER CABBAR AĞANINYÜZÜ ÇAPURDU.BU YÜZDEN KENDİSİNE ÇOPOR YADA ÇAPAR KOCA DERLERDİ.SÖYLENTİYE GÖRE CABBAR AĞA,SÜRÜLERİNİ BİR YAZ GÜNÜ OTLATIRKEN BİR HIZIR GELİYOR VE CABBAR AĞADAN BİR KASE SÜT İSTİYOR,GÜLER YÜZLÜ ÖMER AĞA HEMEN İKRAMDA KUSUR ETMEYEREK SÜTÜ İKRAM EDER.SÜTÜ İÇEN HIZIR MENNUN KALIR VE CABBAR AĞAYA ÇOBANOGLU YOZUNA YOZ KATILSIN YAŞADIĞIN BU YER YOZ-KAT OLSUNDER VE KAYBOLUR.YOZKAT SÖYLENE SÖYLENE ARTIK YOZGAT İSMİNİ ALIR.

  Coğrafya

  Yozgat merkezine 21 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köy için önemli bir yer tutan ağaçlar kontrölsüzce kesilip satıldıkları için köy yerleişiminin ve bahçelerinin doğal yapısı yok olmuş ve iklimi bozulmuştur. Nüfusu ve sulanan alanın az olmasına karşın köyde ve etraf yörede bilinçsizce yapılan sulama taban suyunun düşmesine sebep olduğundan dolayı yılın belirli dönemlerinde su sıkıntısı baş göstermektedir. Köylünün zirai ilaçlama tekniklerini bilmemesi ve aşırı gübreleme yapması topraktaki azot ve tuz miktarının artmasına neden olmuştur. Bu maddeler topraktki suyu bağladığı için toprağın kuraklaşmasına neden olmaktadır. Yapılan ilaçlama ve gübreleme büyolojik çeşitliliği çıkartılmamış bölgede birçok tanımlanamamış ve tanımlanmış canlının yaşam ortamını yok etmiştir. Tarımsal faliyetin yoğun olmasından dolayı bölge toprağının verimi ve biyoçşitliliği yok olmaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 200
  1997 191

  Köy diğer Anadolu köyleri gibi büyükşehirlere ve yurt dışına çok göç vermiştir. Yurt içine, en çok Ankara'ya, yurtdışına ise en çok Almanya'ya göçler yaşnmıştır. 1995-2000 yılları arasında göç en üst seviyeye ulaşmış nüfusun %75'e yakını köyünü bırakarak büyük şehirlere göç etmiştir. Köy ile bağlantısını koparmayan insanlar, belirli dönemlerde gelip, arazileri ile ilgilenmektedirler. Köyün nüfusu yaz aylarında, hasat zamanı ile birlikt en üst seviyeye ulaşır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarımadayalıdır.Hayvancılık ise ticaretten çok köylünn kendi ihtiycını karşılamaya yöneliktir.Köyde biri işlemeyen iki marangozhane bulunmasına rağmen bu işletmelerin köy ekonomisine büyük bir katkısı yoktur. Köy ekonomisinin temelini genelde buğday ve nohut ekimi oluşturmaktadır. Köyde yıl boyunca kalan nüfus çok olmadığından dolayı köy ekonomisi gelişmeye olanak bulamamıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Satılmış Taşkın


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol mıcır olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kababel Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş