Kabızlığa Ne İyi Gelir?

'Diyet Beslenme' forumunda Mavi_inci tarafından 24 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kabızlığa Ne İyi Gelir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kabızlığa Ne İyi Gelir - Kabızlık İçin Bitkisel Tedavi

  Yatmadan once Bir yemek kaşığı tazeliğine guvendiğiniz keten tohumunu yarım çay bardağı sıcak su içine atıp yarım saat bekledikten sonra ciğneyerek tuketirseniz bu sorununuza çare bulabilirsiniz yalnız unutmayın bu bitkileri güvenilir yerden temin edin bayat ve ne olduğunu bilmediğiniz bitkileri sakın tüketmeyin..

  Lif: Çözünmez lif dışkıyı yumuşatır ve hacimlendirerek bağırsak boyunca daha çabuk kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Günlük 20 ila 30 gr lif alımı tavsiye edilmektedir. Şişkinliği önlemek için lifin yavaş yavaş alınması gerekir. Eğer az oranda lif alınıyorsa bir günde 30 gr lif alınması sağlıklı olmayabilir. Şayet bağırsak düzensizliği sorunu varsa diyete lif eklenmeden önce doktora danışmak daha doğru olur.

  Karnıyarık Otu (Psyllium Seed): Öğütülmüş karnıyarık otu hassas bağırsak sendromu ve kronik kabızlık proplemi için kullanılan bitkisel bir yardımcıdır. Karnıyarık otu nadiren de olsa bazı hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Farklı yiyeceklere alerjisi olanlar kullanmadan önce doktora danışması önerilmektedir.

  Karnıyarık otu suda şişerek dışkının kolay atılmasını sağlayıcı etki gösterir. Bağırsakları tahriş etmeden temizlemeye yardım eder.

  Bir çay kaşığı karnıyarık otu su veya meyve suyuna eklenir ve arkasından 2 bardak su içilir.

  Karnıyarık tohumu tozu Hindistandaki Plantago ovata bitkisinden elde edilir. İçeriğindeki lifler sayesinde kabızlık sorunu olan kişilerde bağırsağı yumuşatıcı etki göstermeye yardımcıdır.

  Karnıyarık tohumu tozu kapsül olarak da eczanelerde satılmaktadır. Yemeklerden önce 1 kapsül bol suyla alınır.

  Probiyotikler: Probiyotikler bağırsak çalışması ve bağırsak doğal florasının korunmasında yararlıdır. Kabızlığın önlenmesi ve kabızlığın giderilmesinde kullanılmaktadır. Bu besinlere alerjisi olanlar ve kolit sorunu olanlar kullanmamalıdır.

  Probiyotik yoğurtların en önemli yararı bağırsak tembelliğine ve kabızlık proplemlerine iyi gelmesidir. Bazı araştırmalar düzenli olarak yenilen probiyotik yoğurdun, kalın ve ince bağırsakta birçok proplemi giderdiği ve hastalıkları önlemede yardımcı olduğunu göstermektedir.

  Probiyotik yoğurt tüketildiğinde vücuda giren bakteriler, emilmeden bağırsaklara kadar gelir burada yerleşir ve etkisini göstermeye başlar. En az 15 gün yenildiğinde şişkinliği, kabızlığı, sindirim sorunlarını, bağırsak enfeksiyonları önleyici etki gösterdiği belirtiliyor.

  İçerisindeki probiyotik bakterilerin ölmemesi için yoğurdun sıcak yemeklerle beraber yenmemesi gerekir. Bekletildiği zaman tüm etkisini yitirdiği için paket açıldıktan hemen sonra yenmelidir.

  Sinameki: Kabızlık için kullanılan bir başka bitki sinamekidir. Sinemakinin (Foliüm Sennae) müshil etkisi içeriğindeki antrachinon türevleri (rhein, aloe emodin) ve bazı glikozitler (sennosid A ve B) den kaynaklanmaktadır.

  Sinameki yaprağı kabızlık sorununda kısa süreli olarak kullanılır. En fazla 10 gün kullanılmalıdır. Aksi takdirde bağırsakları tahriş edebilir.

  Haşlama ve demleme şekilinde kullanılır. Sinameki kaynatılacak olursa ve sıcak içilecek olursa dışkılama şiddetli ishal şeklinde gerçekleşir.

  Sinameki çayı bağırsakları çalıştıran bir çay olmasına rağmen uzun müddet tek başına ve fazla miktarda kullanımı bağırsaklarda sorunlara neden olabilir.

  Tek olarak içilen sinameki çayı gaz ve karın ağrısı yapabilir. Bu yüzden sinamekiyi tek olarak değil rezeneyle içmenin daha doğru olacağı belirtilmektedir.

  Kolit ve spastik kabızlıkta kullanımı uygun değildir.

  Düşüğe neden olma riski olduğundan dolayı hamileleler sinameki kullanılmamalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kabızlığa İyi Gelir Forum Tarih
Kabızlığa iyi gelen yiyecekler Genel Sağlık 6 Şubat 2010
Kabızlığın Çözümü - Kabızlığa Çözümler Şifalı Bitkiler 25 Nisan 2009
İyi ve yardımsever bir insan olmak için zengin ve varlıklı mı olmak gerekir? Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Hayvanlara iyi davranmamızı bütün dinlerin öğütlemesi sizce bir rastlantı mıdır? Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Yazar olmak için ne yapmalıyım hangi okula gitmeliyim kısaca Meslekler Rehberi 12 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş