Kaşlara yapılan değişiklik abdeste ve gusle mani midir?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 5 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kaşlara yapılan değişiklik abdeste ve gusle mani midir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaşlara yapılan kontör abdeste ve gusle mani midir?


  Cenab-ı Hak her insanı ayrı bir güzellikte yaratmıştır Birlik mührünün açıkça okunduğu insan simasındaki güzellik, fıtrî ve tabiî olanıdır Bunu muhafaza etmek, sahip olduğu özellik ve güzelliklere şükredip, Allah'ın uygun görüp ihsan ettiği kadarına razı olmak kulluğun bir derecesi ve işaretidir.

  Bunun için hayatî ve zarurî bir maslahat yoksa, vücutta bulunan mevcut durumu değiştirmeye gitmemek lâzımdır Çünkü böyle rast gele yapılan bir tasarruf insanı ağır bir mes'uliyet altına sokabilir.

  Bir zaruret yokken insan bedeni üzerinde yapılan değişiklikleri şiddetle yasaklayan Peygamberimiz (asm), başına ilâve saç takana, cildine dövme yapana ve yaptırana, güzelleştirmek maksadıyla dişini inceltip seyrekleştirene, kaş ve kirpiklerini yolan kadınlara, Allah'ın yarattıklarını değiştirdikleri için ilahi rahmetten uzak kalmış olacaklarını bildirmiş ve ikazda bulunmuştur.

  Fıkıh alimleri bu hadisten hareket ederek yüzünde sakal ve bıyık biten kadının onları gidermesinin caiz olacağını; ancak kaşları inceltmenin, tabi şeklinden çıkarmanın, kirpikleri düzeltmenin veya takma kirpik kullanmanın caiz olmadığını belirtirler Çünkü diş, kaş ve kirpik birer aza mesabesindedir.

  Gusül ve abdeste gelince, ektirilmiş kaşın bunlara mani olduğunu söylemek mümkün değildir Çünkü deriye işlenen kökleri olsa dahi, temizleme görevi onların üzerine intikal eder ve üzerinin yıkanmasıyla abdest ya da gusül tamam olmuş olur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Mayıs 2009

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  PAylaşım için teşekürler......
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kaşlara yapılan değişiklik Forum Tarih
Zıt Çalışan Kaslar Hangileridir, Zıt Çalışan Kaslara Örnek Konu Dışı Başlıklar 25 Ekim 2011
Doğallıkta Son trend: Kaş Nakli İle Kalın Kaşlara Sahip Olun Güzellik & Bakım 30 Ekim 2009
Sıvı basıncından faydalınarak yapılan araçlar aletler kısaca Konu Dışı Başlıklar 18 Şubat 2017
İnsanlığın bugünkü gelişmişlik düzeyine ulaşmasında geçmişte yapılan icat ve buluşların yeri kısaca Sorular ve Cevaplar 7 Şubat 2017
Türkiye'de yapılan turizm çeşitleri kısaca Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş