Kaşlıkaya Köyü Çıldır Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kaşlıkaya Köyü Çıldır Ardahan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çıldır Kaşlıkaya Köyü - Kaşlıkaya Köyü Hakkında - Kaşlıkaya Köyü Tanıtımı - Kaşlıkaya Köyü Resimleri
  Kaşlıkaya köyü, Ardahan ilinin Çıldır ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Fariz BULUT

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (478) 326 11 19


  Tarihi

  Köyümüz Ardahan ili Çıldır ilcesine bağlı ardahan ve Çıldır arasında ilçeye 8 km ile ise 39 km dir.Köyümüz Kuzukaya,Binbaşak,Kotanlı,Semihaşakir ve Yıldırımtepe Köylerine komşu olup Kura vadisinde kurulmuş engebeli bir araziye sahip Tarım ve Hayvancılıkla uğraşılmaktadır.Köyümüz Çok eski yerlesim yeridir M.Ö 500.yılda Saka Türkleri tarafından yerleşik düzene geçmiş ve 600 yıl hakimiyet sürmüşlerdir.daha sonra köyümüze Vartan isminde bir Ermeni Kabile yerleşmiş olup bu günkü Vartmana ismini de bu kabileden almıştır. 1578 yılında Osmanlı imparatorluğu Ahiskayı Fethinden sonraAzerbaycan ve Karabağdan Göç yolu ile Gelen Türkler Yani bu günkü bilinen isimlerle Eyüp Aslan Dursu Sülü Göç sırasında akrabalık bağı yoktur.Mehemmet Süleyman olarak gelip yerleşmişlerdir.Ancak bu İsimlerini belirttiğim Kişiler Bilinen isimler olduğu için belirtim bunların Babaları gelmişlerdir.bu kişiler 1810 ile 1900 yılları arasında yaşamışlardır.Köyümüz Cumhuriyet dönemine kadar Ağalıkla yönetilmiş ve bu ağalık döneminde Köyümüzün Ağası Eyüp Ağadır. 1923 yılında Cumhuriyet döneminde Muhtarlıkla yönetilen köyümüzün muhtarları bu güne kadar sırası ile

  1923-1933 Emürhan Aslan 1933-1943 Müzaffer Yıldız
  1943-1953 Demirhan Aslan
  1953-1963 Kara Yıldız
  1963-1973 Aliyar Aslan
  1973-1983 Kalender Bulut
  1983-2003 Hannar Yıldız
  2003-200- Farız Bulut

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Ardahan iline 39 km, Çıldır ilçesine 8 km uzaklıktadır.Kura vadisinde kurulu engebeli bir araziye sahiptir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Turizim

  Kaşlıkayaköyü Milattan önce 500 yıllarda kurulmuş eski köy iki bölümden oluşmaktadır.Şimdiki Adı ile Kayabaşı ve Teknetaşı olmak üzere tamamen tarihi bir yapıya sahip Antik bir kent görünümünde olup Arkolojik kazı ile gün ışığına çıkartılmayı beklemektedir.Yine eski insanların savaşlardan kaçıp saklanmaları için tamamen kaya oyması ile yapılmış bir yapıya sahip girişten başlayarak birbirine içeriden geçmeli yaklaşık 60 70 metre yükseklikte dizili Mağaralara sahip olup dünyada bir eşi dahi olmayan yaklaşık 100 metre yükseklikten dökülen şelaleye sahip bir yerleşim yeridir.Türizime açılmayı baklemektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Hayvancılık aile ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılan ekonomik bir faaliyet durumundadır.

  Önceden küçükbaş hayvancılık yapılıyorken ekonominin bozulması ve hayvanlara salgın hastalık bulaşması nedeni ile yok denecek kadar azdır. Çok az sayıda olmakla birlikte beslenmektedir. Bu yüzden büyük baş hayvancılık önem taşımaktadır. İlde et ve et ürünleri alanında faaliyet gösteren firmaların azlığı canlı hayvan ticaretine ağırlık verilmesine neden olmuştur.

  Tarım

  İklim şartlarının elverişsizliği, yörenin yüksek rakımlı olması, toprağın ekonomik özellikleri, sulama imkânlarının yeterli olmaması gibi sebeplerle sadece tarla tarımı yapılabilmektedir. Üretim bakımından buğday ve arpa ilk sırada gelmektedir. Çok az miktarda hayvan yeminde kullanılmak üzere yonca ve fiy ekilmektedir. Bahçe geleneği yoktur. Arpadan hayvan yemi, buğdaydan un yapılmaktadır.

  Kümes Hayvancılığı

  Kümes hayvanlardan kaz ve tavuk sayı olarak en önemli türleridir. Kazlar soğuk iklim şartına dayanıklı olduğundan tercih edilmektedir. Kazcılık ailenin et ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. Yetiştirilen kazlar karın yere ilk düşmesi ile birlikte kesilerek etleri kurutulup kışlık et ihtiyacını karşılamak üzere saklanır. Kaz tüylerinden yastık yapılır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kaşlıkaya Köyü Çıldır Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş