Kaşıntıyı hafife almayın!

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 5 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kaşıntıyı hafife almayın! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaşıntıyı hafife almayın!

  Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Konya Uygulama ve Araştırma Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Savaş Göktürk kaşıntıya neden olan rahatsızlıklar ve tedavileri hakkında şu bilgileri verdi;
  “Kaşıntı kişilerin çoğunda zaman zaman rastlanan bir durumdur. Vücudun pek çok sistemiyle ilgisi bulunabilir.
  Kaşıntı Kronik böbrek yetmezliğinden karaciğer hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığın belirtilerinden biri de olabilir."
  Dr. Göktürk kaşıntıya neden olan hastalıkları ise şöyle sıraladı; "Deri Hastalıkları Kronik Böbrek Hastalıkları Karaciğer ve Safra yolları hastalıkları Lenfomalar Özellikle yaşlı kişilerde cilt kuruluğu Makat bölgesinde inatçı kaşıntı ( Pruritus Ani ) Mide- barsak ve karaciğer hastalıklarında kaşıntı ile ortaya çıkabilen iki önemli rahatsızlık “ safra akımının bozulması (kolestaz) ve “makat bölgesindeki kaşıntı (Pruritus Ani)”
  “İNATÇI KAŞINTILARA DİKKAT”Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Göktürk inatçı kaşıntılara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek şunları aktardı; "Safra akımında bozulma karaciğer ve safra yollarının pek çok hastalığına bağlı olarak oluşabilir. Bu durumda normalde safra ile atılan maddeler kan ve diğer dokularda birikir ve kaşıntı gelişir. İyileşmeyen veya tekrar eden inatçı kaşıntı veya kaşıntı ile birlikte sarılık idrar renginde koyulaşma dışkı renginde açılma halsizlik bulantı kusma ishal karın ağrısı karında şişlik ateş gibi bulguların bir kısmı varsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurulmalıdır. Tedavi altta yatan nedene göre değişmektedir"
  ZEDHABER-KONYA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kaşıntıyı hafife almayın Forum Tarih
İman Hafife Alınamaz İman ve İslam Forumu 8 Mayıs 2010
Öksürüğü hafife almayın Genel Sağlık 17 Şubat 2010
Uçuklarınızı hafife almayın! Cilt Hastalıkları 13 Aralık 2009
Beyin krizini hafife almayın Genel Sağlık 10 Kasım 2009
Ağız içi yaralarını hafife almayın Genel Sağlık 4 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş