Kaşıntı Nedenleri - Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?

'Cilt Hastalıkları' forumunda SeLeN tarafından 13 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kaşıntı Nedenleri - Kaşıntı Sebepleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaşıntı nedir?
  Kaşıntı kaşınma arzusu uyaran bir duygudur. Kaşıntı kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Şiddetli olduğunda uykusuzluğa, gerginliğe ve depresyona neden olabilir. Kaşıntının gerçek nedeni bilinmemektedir. Derideki sinirler etkilenerek, histamin adlı bir kimyasal salgılanınca, beyinde kaşıntı duyusunu oluşturur. Kaşıntı bazen bir cilt hastalığı ile birlikte olabilirken, bazen de bir iç hastalığının belirtisi olabilir. İç organ hastalığı bulunmayan diğer kaşıntılı hastalarda kaşıntının nedeni psikolojik olabilir.


  Kimlerde kaşıntı vardır?
  Kaşıntının çok belirgin rahatsızlık verdiği bir çok deri rahatsızlığı vardır. Örneğin kurdeşen, su çiceği ve egzema da kaşıntı vardır. Bazı deri hastalıklarında ise döküntü olmadan kaşıntı olabilir. Yaşlılarda görülen kuru deriye bağlı kaşıntı bunun bir örneğidir. Bu kaşıntı özellikle kışın atar ve deride başka bir bulgu yoktur. Kaşıntının nedeni genellikle kuru cilt olmakla birlikte bazen kaşıntının nedeni bir iç hastalığı da olabilir. Derinin uyuz gibi bazı parazitik hastalıklarında da oldukça kaşıntı mevcuttur. Dermatoloji uzmanları bu hastalıklara muayene ile kolaylıkla tanı koyabilirler. Eğer bir bende kaşıntı var ise bu benin kansere dönüştüğünün bir belirtisi olabilir. Bu durumda tanı koyabilmek için biyopsi yapmak gerekebilir.


  Kaşıntıya neden olabilecek bir çok iç hastalığı vardır. En sık rastlanılan böbrek yetmezliğine bağlı kaşıntıdır. Hepatit C yi de içeren karaciğer rahatsızlıkları, guatr ( tiroid bezinin fazla veya az hormon salgılaması) da kaşıntı nedenleri arasındadır. Demir eksikliği, polistemia vera ve multibl myeloma gibi kan hastalıklarında da kaşıntı olur. Ara sıra lenfomalarda da kaşınyı görülebilir. İnme gibi nörolojik tablolarda da kaşıntı olabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kaşıntı Nedenleri Kaşıntı Forum Tarih
Vücutta Kaşıntı Nedenleri Nelerdir Cilt Hastalıkları 11 Mart 2011
Bacak ve Kasıklarda Kaşıntının Nedenleri Nelerdir Genel Sağlık 13 Şubat 2011
Kaşıntıya Neden Olan Durumlar Nelerdir Genel Sağlık 13 Şubat 2011
Kaşıntı - Kaşıntı Neyin Habercisidir? Genel Sağlık 25 Ekim 2010
Makat Kaşıntısını Tedavi Eden Şifalı Bitkiler Şifalı Bitkiler 16 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş