Kağıt nasıl yapıldı?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda DilzaR tarafından 4 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Kağıt nasıl yapıldı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bir parça kağıt alın ve her iki yönde yırtın. Böylece iki gerçeğin farkına varacaksınız. Kağıt bir yönde ötekinden daha kolay yırtılmaktadır. Yırtık kenardan kağıdın dokusundaki lifimsi uçlar belirmiştir.

  Bu iki nokta iki gerçeği ortaya koymaktadır :
  (1) Kağıt makinede yapılmıştır. Yoksa her yönde aynı kolaylıkla yırtılacaktı.
  (2) Söz konusu kağıt,çok ince,lif lif iplikçiklerin dokulaştırdığı bir yapıya sahiptir. Bu fiberler (lif lif iplikçikler), kağıdın yapısını oluşturan temel unsur selüloz zerreciklerin örgüsüdür.

  İnsanlar, kağıdın bulunmasından önce de üzerine yazı yazacak materyale sahiptiler. 4000 yıl önce, Mısırlıların papirüs yapraklar üzerine yazı yazdıkları tarihin güvenilir kaynaklarından bilinmektedir. Mısırlılar papirüs yapraklarını koparıyor, düzlüyor ve karşılıklı çubuklar arasına geriyorlardı.

  Fakat ne olursa olsun bu kağıt değildi. Bildiğimiz anlamda kağıt, 105 yılında, Çinde Tsai Lun adında bir adam tarafından bulunmuştur. Tsai Lun, ilk kağıdı dut ağacının iç kabuğundan yapmıştı.

  Çinliler dut ağacı gövdesinin iç kabuğunu elyafı ayrılsın diye suya koyuyorlardı. Kabuğun elyafı ayrışınca da,bu çorbamsı,sulu maddeyi,dibi ince bambu çubuklardan örülü tepsilere alırlardı. Belirli sürede su çekiliyor ve düz,kuru zemin üzerinde yumuşak,hamurumsu materyal,kalıyordu. Aynı hamurda bambu ve eski paçavralar da kullanılmaktaydı. Zamanla yöntemlerini geliştiren Çinliler kağıt yapımında daha başarılı oldular.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kağıt nasıl yapıldı Forum Tarih
Kağıt üretimi nasıl yapılıyor kısaca Diğer Mesleki Bilgiler 10 Mayıs 2014
Ağaç Nasıl Kağıt Olur Eğitim Bilgileri 22 Kasım 2013
Kağıt Nasıl Yapılır - Kağıt Yapımı Diğer Mesleki Bilgiler 11 Ocak 2012
Ağaçtan Kağıt Nasıl Yapılır - Kağıdın Üretim Aşamaları Konu Dışı Başlıklar 27 Haziran 2011
Kağıt Süsleme Nasıl Yapılır Hobiler Ve Videolar 1 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş