Kağıt Nasıl Yapılır - Kağıt Üretimi Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 18 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kağıt Nasıl Yapılır - Kağıt Üretimi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kağıt Nasıl Yapılır - Kağıt Üretimi Hakkında Bilgi

  ilk defa 105 yıllarında T’sai adında bir Çinli tarafından yapıldığı söylenir. Kağıdın icadı insanlık Tarihinin en ö nemli icatlarından biridir. Türk tarihinde kağıt yapımı 1453 yılında istanbulun fethiyle başlar. O zamanlar şimdiki istanbul-Kağıthane koyu yakınlarında kağıt Hamuru hazırlayan bir değirmen vardı. Bu değirmen 2. Beyazıt zamanına kadar işlemiştir.Bugün Türkiye’nin kağıt ihtiyacının yarıdan fazlasını karşılayan izmit kağıt fabrikaları 1936 yılında kurulmuştur.


  Kağıdın Yapılışı


  Kağıdın ana maddesi selülozdur. Selüloz liflerinin ince tabaka haline getirilmesiyle elde edilir, iyi ve sağlam kağıtlar için uzun lifli saf selüloz kullanılır. Böyle kağıtlar saf selüloz olan pamuk ve keten liflerinden yapılır. Ancak bu yol pahalı olduğu için bugün kağıt büyük ölçüde. Odun selülozundan elde edilir. Odunlar tomruk halinde fabrik Aya getirilir kabukları çıkarılır, küçük parçalara bölünür, sonra içi tuğla döşeli kazanlarda 3-4 Atmosfer basınç altında kalsiyum bisülfit ya da başka kimyasal eriyiklerde yarım gün ısıtılır. Bu ısıtmada odundaki yabancı maddeler eriyice geçer, selüloz lifler halinde erimeden kalır. Bu lifler kireç kaymağı bulamacında beyazlatılır. Hamur haline getirilir.

  hamur hareket eden yüzeyler üzerinde yavaş yavaş kurutulur. Kağıt kuruduktan sonra veya daha önce kil, jelatin gibi renklendirme, ağırlaştırma ve kalınlık verici maddeler katılır, bu d olgu maddeleri kağıdın yüzeyini ve dokusunu değerlendirir. Sıkıştırılmamış ve kalınlık verilmemiş kağıt kurutma kağıdı gibidir. Kalınlık verilmemiş kağıt, kalender denilen bir sıra silindirler arasından geçirilerek çeşitli kalınlıklar verilir. Kağıt bobinleri halini alır. Bugün kağıt en çok paçavra odun ya da hurda kağıttan otlardan ve samandan yapılmaktadır. Gazete kağıdı odun hamurundan yapılır. Lifleri kısa maddelerden yapılan kağıt düşük kalitelidir. Odundan elde edilen kağıt Güneşte sararır. Keten ve kenevirden elde edilen kağıt ise daha dayanıklıdır. Matbaacılıkta kağıt kalitesine göre üç ana bölüme ayrılmıştır, iyi Cins kağıta birinci

  hamur denir, bundan sonra ikinci ve üçüncü hamur kağıtlar gelir. Ayrıca lüks kağıtlarda vardır. Kitap ya da dergi kapakları için daha yüksek kaliteli kağıtlar kullanılır. Bunlar kuşe kağıdı, krome kağıdı, kromelüks , bristol, karton, kuşe krome vb. gibi adlar alır. renkli kağıt elde etmek için kağıdın hamuruna çeşitli boyalar katılır.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kağıt Nasıl Yapılır Forum Tarih
Kağıt Nasıl Yapılır - Kağıt Yapımı Diğer Mesleki Bilgiler 11 Ocak 2012
Ağaçtan Kağıt Nasıl Yapılır - Kağıdın Üretim Aşamaları Konu Dışı Başlıklar 27 Haziran 2011
Kağıt Süsleme Nasıl Yapılır Hobiler Ve Videolar 1 Mayıs 2011
Kağıt Neden Yapılır - Kağıt Üretimi Nasıl Yapılır Diğer Mesleki Bilgiler 24 Şubat 2011
Palamut Balığının Kağıt Kebabı -Palamut Balığının Kağıt Kebabı Nasıl Yapılır Deniz Ürünleri 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş