Kaç Baba Kaç

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kaç Baba Kaç konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaç Baba Kaç
  Kaç Baba Kaç Tiyatrosu - Kaç Baba Kaç Tiyatro Metni Hakkında - Kaç Baba Kaç Oyunu


  Yazan: RAY COONEY
  Oyuncular: CENGİZ KÜÇÜKAYVAZ, MELİH EKENER, LEVENT ÜNSAL, ÖZLEM SAVAŞ, MELDA GÜR, ATİLLA SARIHAN, CÜNEYT SARIHAN, ATİLLA PEKDEMİR, ORTANS KIVANÇ, BİRGÜL ULUSOY, AYBÜKE KARAKULLUKÇU, ÇETİN AKCAN
  Yönetmen: ÇETİN AKÇAN
  Dekor: YEKTA ÖZDEMİR
  Kostüm: FUNDA SARI

  [​IMG]

  Amerikan aksiyon filmlerinde bence klişeleşmiş bir senaryo vardır ve nedenini anlayamadığım bir şekilde bizim özel televizyon kanallarımızın hepsinde bu filmlerden birkaç tane bulundurulur. Yayın akışındaki bir program kaldırıldığında, rating savaşına girilecek bir yapım elde bulunmadığında ve hatta bazen seyircisi bol olan önemli televizyon kuşaklarında bu filmleri izleriz. "Uçak Kaçırma Filmleri"nden bahsediyorum.

  Gerçekten de bir yönetmenin bir uçak kaçırma filmini çekmesinin sebebini anlayamıyorum, birbirlerinden neredeyse hiç farklı olmayan onlarca film. (Belki de Shakespeare oynamanın tiyatro oyuncularımızın ortak hayali olması gibi aksiyon filmleri yönetmenleri için de bu tür film çekmek rütbelerin ilki olarak kabul ediliyordur)Uçak ya mahkum taşıyordur ya da bir terörist ses duyuracak bir eylem yapacaktır. (baş teröristi oynayan kişi mutlaka biraz psikopat ve karizmatik olmalıdır). Uçak havalandıktan biraz sonra 1-2 kişi öldürülerek uçak kaçırılır. Tesadüf odur ki esprili (bence amerikan esprileri güzel değildir ama karakter analizi böyle söylememi gerektiriyor) bir güvenlik elemanı veya emekli asker veya son görevine giden bir CIA/FBI ajanı vs bu uçakta bulunmaktadır. (ve elbette masum ve sevimli bir çocuk da uçakta yerini almıştır) Birkaç kişi daha öldükten sonra teröristin işi bitirilir.. Veee filmin olmazsa olmazı; finalde kahramanımız kuleden aldığı direktiflerle uçağı indirecektir. (pilotlar mutlaka ölmüştür, en iyi ihtimalle ikinci pilot ağır yaralıdır) Kahraman erkeğimiz kendisine yardımcı olan ama film boyunca bir türlü anlaşamadığı kıza sarılıp yürürken de ışıklar söner. (Heeeeey, senin derdin ne ha! Kes sesini ve okumaya devam et dostum )

  Tıpkı bu uçak kaçırma filmleri gibi tiyatro sahnelerimizde de pek rastladığımız bir oyun türü var, tiyatrocuların tür olarak FARS dediği. Genellikle ortada bir yalan olur, yalanın muhatabı ve ona yardım etmek için uğraşan kişi başrolü oynar, bolca karikatürize tip sahneye girer çıkar, tempo ille de yüksektir, ve biraz erotizm şarttır. (Genelde espriler de beklenenden farklı değildir.) Örneğin bir metresi olan zengin işadamının evine bir gün metresi çıkagelir ve komik olaylar başlar, iş gezisi için yurtdışına giden doktorun muayenehanesini boyayan kişiler para kazanmak için kendilerini doktor olarak tanıtır, işe girmek için yalan söyleyen kişi işe alınır ve görüşmede söylediği her şey ondan istenir vs vs vs. Başroldeki kişi yalanlar söyleyecektir, diğer karakterler de sözbirliği etmişçesine onu zor durumda bırakacaktır.

  İşte Sadri Alışık Tiyatrosu'nun "Kaç Baba Kaç" oyunu da bu türden.

  Öncelikle yazının giriş bölümünden yanlış anlaşılmasın, oyunu beğendim. Biraz uzun olmasından başka bir sorun yoktu. (Ayrıca sevdiğim uçak kaçırma filmleri de vardır, mesela "Con Air")

  Oyunun Konusu


  Kısa bir süre sonra Nöroloji Konferansı'nın açılış konuşmasını yapacak olan David için bu konuşma çok önemlidir, çünkü bu konuşmanın başarısı rektörlük yolunda önünü açacaktır. Doktorların istirahat odasında çalışırken beklenmedik bir ziyaretçi gelir: 18 yıl önce bu hastanede çalışan ve David'in ilişki yaşadığı hemşire. Hemşirenin David'e bir süprizi vardır, yıllar önce yaşadıkları ilişkiden bir çocukları olmuştur, o çocuk şu anda babasını görmek üzere hastanededir, çocuğun peşinde ise içkili ve ehliyetsiz araba kullandığı ve hız yaptığı için bir polis vardır. Durumu kurtarmak ve bir an önce konferansta yapacağı konuşmaya konsantre olmak isteyen David'in söylediği tüm yalanlar işleri biraz daha karıştırmaktadır. Tüm bu karışıklıkta tek yardımcısı ise eski dostu Ted'dir. Başhemşire, rektör, Ted'in annesi, David'in eşi, bevliye doktoru, genç bir hemşire ve bunamış yaşlı bir hastanın da katılımı ile birlikte içinden çıkılmaz bir hal alan hikayesiyle oyun, izleyicilerine bol kahkahalı, kıpır kıpır bir gösteri vaad ediyor.

  Oyuncu kadrosunun çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Çok kolay görünse de bence komedi oyunları zor tiyatro türlerinden birisidir. Esprilerin zamanlaması ve tonlaması, jest ve mimik kullanımında tüm oyuncular başarılıydı. Ancak, Ted rolünü oynayan Cengiz Küçükayvaz'a özellikle değinmek istiyorum.

  Kendisini sahnede ilk kez 14 Mart Tıp Bayramı'nda sunuculuğunu yapmış olduğu programda izlemiştim. Programın başında 20 dakika kadar bir gösteri yapmış, Anadolu'da çalışan ve TUS'a hazırlanan bir doktorun yaşadıklarını başarıyla canlandırmıştı. Salona girdiğim ilk anda bir doktor muayenehanesini andıran dekoru görünce hayal kırıklığı yaşadığımı itiraf etmek istiyorum. Cengiz Bey'in 14 Mart'takine benzer bir doktoru canlandıracağını düşündüm. Ancak oyun başladıktan sonra fark ettim ki sahnedeki Ted karakterinin Tıp Bayramındaki doktorla bir yakınlığı yoktu. Ayrıca, Cengiz Bey'in başarıyla canlandırdığı karakterin zenginliğini ve kendisinin bitmeyen enerjisini oyun sonunda ayakta alkışladım. Melih Ekener ve Cengiz Küçükayvaz sahnede çok iyi anlaşıyorlar ve birbirlerini tamamlıyorlar...

  Kaynak:tiyatrodunyasi.com[​IMG]

  Tarih: 04.03.2010 20:30
  11.03.2010 20:30
  18.03.2010 20:30
  25.03.2010 20:30
  Mekan: Profilo Kültür Merkezi
  Adres: Profilo İş Merkezi içi
  İl/ilçe: İstanbul / Mecidiyeköy
  Telefon: 0 212 216 44 00
  Fiyat: Tam: 34,00 TL
  Öğrenci: 29,00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kaç Baba Kaç Forum Tarih
Atatürkün Babası Kaç Yılında Öldü Atatürk Hakkında Herşey 1 Ağustos 2012
Babalar günü ayın kaçında tarihi Özel Gün ve Geceler 2 Nisan 2011
Peygamberimizin kaç çocuğu vardır kısaca Peygamber Efendimiz (S.A.V) 18 Şubat 2017
Bir insan doğduğunda kaç kemiği var? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
İstiklal Marşı kaç kıtadır? Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş