Kaçırılan yolcu uçağı Libya'da

'Yurt Dışı Haberler' forumunda NeslisH tarafından 27 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kaçırılan yolcu uçağı Libya'da konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  HARTUM (İHA) - Sudan'da, Darfur-Hartum seferini yaparken kaçırılan yolcu uçağının Libya'ya indirildiği bildirildi.

  Katar merkezli El Cezire televizyonunda yayınlanan habere göre, dün akşam saatlerinde 87 yolcusuyla birlikte kaçırılan özel bir hava yolu şirketine ait uçak, Mısırlı yetkililerin iniş izni vermemesi üzerine rotasını değiştirerek Libya'ya iniş yaptı.

  Arap uydu kanalı El Arabiya ise, uçağın yakıt ikmali yapmak için Libya'nın güneyindeki El Khufrah bölgesine indiğini belirtti.
  Sudan Sivil Havacılık Kurumu Sözcüsü Abdülhafız Abdürrahim de, "Kaçırılan yolcu uçağının Libya'da olduğu düşünülüyor" dedi.
  Sivil Havacılık Kurumu'ndan bir kaynak ise, uçağın, merkezi Sudan'ın başkenti Hartum'da olan Sunair hava yolu firmasına ait olduğunu bildirdi.
  Bu arada Libya'nın resmi haber ajansı Jana, korsanların, Paris'e gitmek maksadıyla uçağa yakıt ikmali yapılmasını istediğini söyledi.
  El Khufrah bölgesindeki havalimanının müdürü Halid Sassia, Jana'da yayınlanan açıklamasında, "Pilot, kontrol kulesine, korsanların müzakere istemediklerini iletti. Tek bir talepleri var, uçağın Paris'e gidebilmesi için yakıt dolumu yapılması" dedi.

  Haberde ayrıca, korsanların Paris uçuşu için bir harita istediği de kaydedildi. Korsanların ayrıca, yolculara yiyecek tedarik edilmesi yönünde yetkililerin yaptığı talebi de geri çevirdikleri ifade edildi.

  Bu arada kaçırılan uçakta, eski bir Darfur gerilla grubunun üst düzey isimlerinin de olduğu bildirildi.
  Sudan Kurtuluş Hareketi'nin Mina Minnawi grubunun sözcüsü Muhammed Beşir, "Uçakta 3 üst düzey yetkilimiz ve başka üyelerimiz vardı. Uçağa bindiler ve birileri uçağı kaçırdı" dedi. Beşir, 3 yetkilinin, eski gerilla lideri Minnawi'nin danışmanları olduğunu söyledi.
  Öte yandan uçağı kaçıranların, şiddet eylemleri nedeniyle 200 bin kişinin hayatını kaybettiği Darfur'da, hükümetle isyancılar arasında 2006 yılında imzalanan barış anlaşmasını reddeden bir grup olduğu iddia edildi.

  El Cezire televizyonu, korsanların 10 kişi olduğunu ve bunların 2006'daki anlaşmayı geri çeviren Sudan Kurtuluş Hareketi'nin (SLM) liderlerinden Abdülvahit Muhammed el Nur'a bağlı olduklarını bildirdi.

  El Nur'a bağlı grubun sözcüsü sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, SLM'nin olayla bağlantısı olmadığını ve hiçbir şekilde uçak kaçırma eylemine girişmediğini söyledi.
  Sözcü Yahya el-Beşir, İngiltere'den telefonla yaptığı açıklamada, "Hiçbir şekilde bu uçak kaçırma eyleminin içinde yer almadık. Bu, amaçlarımıza, değerlerimize ve hedeflerimize tümüyle aykırı bir eylemdir. Bu eylemi sert bir şekilde kınıyoruz" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kaçırılan yolcu uçağı Forum Tarih
Kaçırılan Çocuk - Robert Louis Stevenson Kitap, Resim ve Dergi 13 Şubat 2010
Nusayabin'de kaçırılan çocuklar için yürüyüş Mardin Tanıtımı 7 Şubat 2010
Fidye için kaçırılan gencin cesedi bulundu Yurt İçi Haberler 24 Mart 2009
Midyat'ta Kacirilan Rahip'in Durusmasi Yapildi Mardin Tanıtımı 11 Kasım 2008
7. sınıf sosyal 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 25 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş