Kızseki Köyü Merkez Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kızseki Köyü Merkez Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kızseki köyü bilgileri - kızseki köyü tanıtım - kızseki köyü resimleri  Kızseki, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Bir rivayete göre; eski adı Kırkseki olan bu köyde sevdiği olan bir kızı başkasıyla evlendirmek isterler. Kız bunu duyunca evden kaçar. Kızı ararlar, bir türlü bulamazlar. Çobanın biri kızı kiraz bağlarının arasında, sekinin üstünde uyurken bulur. Köylülere "Kızseki'de, kızseki'de" diye bağırmaya başlar. Kızı eve getirirler ve sevdiği çocukla evlendirirler. Köyün ismini de Kızseki olarak değiştirirler.
  Kültür

  Gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

  Köyde okuma oranı %75'tir. Köyden çıkan öğretmen, hoca, polis ve birçok meslek dallarında insanlar vardır. Tercüman Gazetesi'nin kurucusu olan Kemal Ilıcak da Kızseki köyünden yetişmiş kişilerdendir.
  Coğrafya

  Amasya merkezine 24 Km. uzaklıktadır. Köyün genel yapısı dağlıktır. Yalnız Yeşilırmak platosu boyunca meyve sebze bahçeleri köyün kuzey tarafına göre daha düzdür. Üst köyün kuzey kesiminde, Değirmendere mevkiinde verimli meyve bahçeleri bulunmaktadır. Dosya:Kızseki.jpg
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 12500
  2000 647
  1997 675
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş