Kızartma - Yiyecekleri Kızartarak Pişirme

'Pratik Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kızartma - Yiyecekleri Kızartarak Pişirme konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızartma
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kızartma yiyeceklerin yağ içinde pişirilmesi işlemidir. Kızarma için kullanılan yağlar bitkisel veya hayvansal kaynaklı olabilir.
  Yağ ısıtıldığı takdirde suya kıyasla çok daha yüksek sıcaklıklara ulaşabilir. Bunun sonucu olarak yiyeceklerin yüzeylerinde karbonlaşma, içlerindeki şekerlerde ise karamelleşme gözlenir. Bazı yiyecekler kızartma esnasında çok miktarda yağ emerler. Kızartma genellikle yiyeceklerin daha kısa zamanda pişmelerini sağlar. Yiyeceklere gevrek, yağlı ve lezzetli bir tadım kazandırır. Kızartma yüksek sıcaklıktan dolayı mikropları öldürür. Kızartılan yiyecekler çoğunlukla uzun süre saklanabilir. Et, yumurta, sebze, hamur işleri dahil bir çok yiyecekler kızartma yöntemiyle hazırlanabilirler. Kızartma yöntemiyle hazırlanan yiyecekler geniş bir kitlenin damak zevkine hitap eder.

  Sağlık Açısından Etkisi
  Kızartma yöntemi genellikle yiyeceklerin besin değerini olumsuz yönde etkiler. Kızartma için kullanılan bazı yağlar (özellikle katı yağlar) yüksek oranda kolestrol, trans yağ veya doymuş yağlar içerir. Daha sağlıklı olarak kabul edilen bitkisel yağların bile kalori içerikleri yüksektir. Dolayısıyla kızartma yiyeceklerin yaygınlaşması toplumda Obezite oranını yükseltmekte, kalp ve dolaşım hastalıklarını arttırmaktadır. Ayrıca kızartma sırasında yiyeceklerin ulaştığı yüksek sıcaklık bazı vitaminleri öldürmekte ve yiyeceklerin besin değerlerini düşürmektedir. Sağlık üzerindeki bütün bu olumsuz etkilere rağmen kızartma yiyecekler giderek yaygınlaşmakta, özellikle fast food endüstrisi tarafından geniş oranda kullanılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızartma Yiyecekleri Kızartarak Forum Tarih
Kızartma / Yiyecekleri Kızartarak Pişirme Pratik Bilgiler 15 Ocak 2010
Kabak Kızartması Tarifi Yapılışı Mutfağımız Yemeklerimiz 21 Temmuz 2012
Kızartma Yağının Sıçramaması İçin Ne Yapılır Pratik Bilgiler 21 Aralık 2011
Rüyada Balık Kızartmak Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 16 Kasım 2011
Ballı Hamur Kızartması Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 8 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş