Kızartma yağı ile çalışan ralli otomobili

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 14 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Kızartma yağı ile çalışan ralli otomobili konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Güney Amerika'da 2 Ocakta başlayacak Dakar Rallisi'ne katılan bir Toyota Land Cruiser'ın yakıtının bir bölümü kullanılmış kızartma yağlarından sağlanacak.

  Japon otomobil üreticisi Toyota, 2 Ocakta Buenos Aires'ten başlayacak ve 18 gün boyunca Şili'yi geçerek 9000 kilometre yol katedilecek ralliye katılan 4x4'ün yakıtının yüzde 20'sinin geri dönüştürülmüş kızartma yağı olacağını belirtti.

  Toyota'nın ralli ekibi Başkanı Tatsuto Mori, öğrenci kafeteryaları ile Toyota çalışanlarının evleri ve kantinlerinden elde edilecek kullanılmış kızartma yağının dönüştürüldükten sonra ralli aracının yakıtı olarak kullanılacağını kaydetti. Arazi aracının yakıtının geri kalan kısmı klasik benzin olacak.

  Japonya'da özellikle geleneksel balık ve sebze kızartması "tempura" hazırlamak için kullanılanlarla birlikte her yıl 300 bin tondan fazla kızartma yağının atıldığını belirten Toyota yetkilileri, bu yağları atmaktansa geri dönüştürüp kullanmanın daha iyi olduğunu, bunun aracın performansını etkilemediğini ve çevre için faydalı olduğunun altını çizdiler.

  Sanayileşmiş ülkelerde son yıllarda, fosil enerji tüketimine "ekolojik" alternatif olarak gösterilen biyoyakıt kullanımı giderek artıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızartma yağı çalışan Forum Tarih
Kızartma Yağının Sıçramaması İçin Ne Yapılır Pratik Bilgiler 21 Aralık 2011
Kabak Kızartması Tarifi Yapılışı Mutfağımız Yemeklerimiz 21 Temmuz 2012
Rüyada Balık Kızartmak Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 16 Kasım 2011
Ballı Hamur Kızartması Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 8 Eylül 2011
Tepside Çulluk Kızartması Tarifi Yapılışı Etli ve Sulu Yemekler 3 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş