Kızamık Hastalığı ve Tedavisi

'Genel Sağlık' forumunda SeLeN tarafından 4 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kızamık Hastalığı ve Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kızamık belirtileri - kızamık hastalığı nasıl bulaşır - kızamık hastalığı tedavisi  Kızamık: Kızamık, solunum yoluyla ve hasta ile doğrudan temas sonucu bulaşan, çok bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğunlukla kış aylarının sonu ile bahar aylarında görülür. Genellikle 3-10 yaşları arasında görülmektedir. Bununla birlikte yetişkinlerde de görülebilmekte ve çocuklara oranla daha ağır seyretmektedir.

  Kızamık Belirtileri: Hastalık, mikrobun vücuda bulaşmasından 10-14 gün sonra ortaya çıkar. İlk belirtiler baş ağrısı, ateş, gözlerde kızarıklık, nezle, burun akıntısı, öksürük, ışığa karşı duyarlılık şeklinde görülür. Bu belirtilerden birkaç gün sonra da, ağız içinde gruplar halinde küçük lekeler görülmeye başlar.

  Bir süre sonra bu lekeler yüz ve boyuna, oradan da göğse, kollara, karına ve bacaklara kadar yayılır. Bu durum 4-5 gün kadar devam eder. Daha sonra belirtiler ve lekeler oluştukları sıra ile kaybolmaya başlar.

  Kızamık Tedavisi: Kızamık hastalığı çok bulaşıcı bir hastalık olduğu için, öncelikle mikrop kapan kişinin diğer insanlardan uzak tutulması sağlanarak hastalığın yayılmasını önleyecek tedbirler alınmalıdır. Hastalık özellikle okul, yuva, kreş gibi kalabalık ortamlarda çok hızlı bir yayılma gösterir. Bu nedenle, özellikle buralarda salgına karşı daha dikkatli olunmalıdır.
  Kızamığın yayılmasını önlemenin yanında, kızamık tedavisi için hastanın temizliğine ve beslenmesine dikkat etmek gerekir. Odası güneş görmeli ve temiz olmalı, sık sık havalandırılmalıdır. Bu esnada hastanın üşütmemesine de dikkat edilmeli, beden temizliği de daha özenle yapılmalıdır. Bunlara dikkat edilmezse, hastalık ilerleyebilmekte ve zatürree gibi tehlikeli hastalıklara dönüşebilmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızamık Hastalığı Tedavisi Forum Tarih
Kızamıkçık Nedir Belirtileri Nelerdir - Kızamıkçık Hastalığı ve Belirtileri Genel Sağlık 28 Temmuz 2013
Çocuklarda Kızamık Hastalığı - Kızamık Hastalıgı Belirtileri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Kasım 2010
Nezle Grip Verem Kızamık Çiçek Gibi Hastalıklardan Nasıl Korunabiliriz Genel Sağlık 2 Şubat 2014
Kızamık Aşısı Nerden Yapılır Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012
Kızamık Aşısı Kaç Yaşında Yapılır Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş