Kız Kulesi Hakkında Bilgi ve Resimler - İstanbul

'İstanbul Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kız Kulesi Hakkında Bilgi ve Resimler - İstanbul konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul'un Kız Kulesi,Kız Kulesinin tarihi, Kız Kulesi hakkında bilgi,istanbul Kız Kulesi, kız kulesinin yapılış amacı,Kız Kulesi tarihçesi

  [​IMG]

  Kız Kulesi; hakkında çeşitli rivayetler anlatılan efsanelere konu olan İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakınında Salacak açıklarında bulunan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş bir yapıdır.

  Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. M.Ö. 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, Karadeniz’in Marmara ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerinde kurulmuştur. Bazı Avrupalı tarihçiler buraya Leander Kulesi derler. Kule hakkında pek çok rivayetler bulunmaktadır. Evliya Çelebi kuleyi şöyle tarif eder:

  ''Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam seksen arşundur. Sathı mesehası iki yüz adımdır. İki taraftan yerde kapısı vardır.''

  Kulenin temelleri ve alt katın önemli kısımları Fatih devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II. Mahmut’un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası vardır. Kulenin Eminönü tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.

  İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar bir çok işlev yüklenmiştir. Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.Geçmişten geleceğe en çok da düşlere yol göstermektedir Kız Kulesi. Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek, artık çatal-bıçak seslerinin duyulduğu bir mekân haline dönüştürülmüştür. Kız kulesine ulaşım Salacak ve Ortaköy'den sandallarla yapılmaktadır.

  Çok eski tarihi geçmişi olan Kız Kulesi, bir zamanlar, Boğazdan geçen gemilerden vergi alınmak maksadı ile kullanılmıştır. Kule ile Avrupa Yakası boyunca büyük bir zincir çekilmiş ve gemilerin Anadolu Yakası ile Kız Kulesi arasından geçişine(o zamanlar gemi boyutları küçük olduğu için geçebilmekteydi) izin verilmiştir. Bir süre sonra Kule, zinciri taşıyamamış ve Avrupa Yakasına doğru yıkılmıştır. Kuleden suyun içinde bakıldığında yıkıntıları görülmektedir.

  Antik Çağ'da Arkla (küçük kale) ve Damialis (dana yavrusu) adları ile anılan kule, bir ara da "Tour de Leandros" (Leandros'un kulesi) ismi ile ün yapmıştır. Şimdi ise Kız Kulesi ismi ile bütünleşmiş ve bu ismi ile anılmaktadır.

  tr.wikipedia.org
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kız Kulesi Hakkında Forum Tarih
Kız Kulesinin Hikayesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 3 Kasım 2011
Kız kulesi çocuk şarkısı Çocuk Şarkıları & Videolar 3 Ocak 2011
BiR KIZ KULESi OYKUSU Masallar-Hikayeler-Destanlar 14 Nisan 2009
Kız Kulesi Efsanesi Marmara Bölgesi 1 Nisan 2009
Kızkulesi - Kızkulesi resimleri - En guzel Kızkulesi resimleri / Fotograflari Türkiye Şehir-Bölge Resimleri 11 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş