Kızılyusuf Köyü Malazgirt Muş

'Muş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kızılyusuf Köyü Malazgirt Muş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Malazgirt Kızılyusuf Köyü - Kızılyusuf Köyü Hakkında - Kızılyusuf Köyü Tanıtımı - Kızılyusuf Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: ALİ İHSAN VELİOĞLU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu: 0 (532) 206 49 21

  Kızılyusuf, Muş ili Malazgirt ilçesine bağlı bir köydür.

  Coğrafi Yapı ve Ulaşım

  Kızılyusuf Köyü ismini Alparslanın arkadaşlarından almıştır. Malazgirt'e yaklaşık 30 km uzaklıkta olup Süphan dağının eteğinde etrafı dağ ve vadilerle çevrili düz bir alanda kuruludur.Köyün doğusunda Süphan dağı, batısında Pala oğuza denilen tepeler yer alır güneyde Dünyadit dağları ile geli denilen vadi yer alır, kuzeyde ise geniş kırlar ve düzlükler yer almaktadır. Çevresinde Şekerova, Oğuzhan ve Adilcevaz'a bağlı olan Dizdar,Karakol, Cihangir köyleri bulunmaktadır. Köyün içinden geçen Malazgirt Adilcevaz karayolu ulaşımı rahatlatmıştır.Kış aylarında ulaşım zorlaşmaktadır.

  İklimi

  Doğu Anadolunun karakteristik iklimi olan sert karasal iklim hüküm sürmekte. Ayrıca Süphan dağının hemen eteğinde olması mikroklima bir iklime sahip olmasına neden olmuştur.

  Nüfus: 2000 - 525

  Ekonomisi

  Tarım ve hayvancılığa dayalıdır, tarım kuru yöntemlerle yapılmaktadır, hayvancılık ise meraların azalması ile oldukça zorlaşmıştır bununla beraber küçükbaş hayvancılık gelişmiştir.Ayrıca köyün gençleri mevsimlik olarak Türkiye'nin gelişmiş illerine gidip başta inşaat olmak üzere çeşitli işlerde çalışıp aile ekonomisine katkıda bulunmaktadırlar.

  Altyapı Hizmetleri

  Camii ve okulun mevcut olduğu köyde Ala Tewşo market ve Bedran market hizmet vermektedir. Elektriği olan Kızılyusuf Köyünde su şebekesi olup su ihtiyacı Köyün güneyinde yer alan geli denilen vadiden karşılanmaktadır. Telefon ağı GSM şebekelerinin verdikleri hizmetlerle sağlanmaktadır.

  Eğitim Öğretim

  Köyde 1968'de hizmete giren 5 yıllık okulda yaklaşık 100 öğrenci okumakta ve 4 öğretmen görev yapmaktadır.Okul iki derslik ve müdür odasından oluşmuştur ayrıca okula ait bir de lojman bulunmaktadır.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş