Kızıltepe'ye 45 milyon dolarlık Dev Yatırım

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 12 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kızıltepe'ye 45 milyon dolarlık Dev Yatırım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızıltepe İlçesi'nde Yapımı Süren 45 Milyon Dolarlık Çok Amaçlı Tesisin Yüzde 65'i Tamamlandı.

  [​IMG]


  MARDİN'in tarihinin Fosfat Tesisleri ve Mardin Çimento Fabrikasından sonraki en büyük yatırımı olan ve Kızıltepe İlçesi'nde yapımı süren 45 milyon dolarlık çok amaçlı tesisin yüzde 65'i tamamlandı.

  Aquapark, aleşveriş merkezleri, çok amaçlı salonlar, olimpik yüzme havuzları, restaurant ve sinema salonları ve 5 Yıldızlı otelden oluşacak ve kendi alanında Türkiye'nin en büyük 4'üncü entegre tesisinde, 500 kişi istihdam edilecek. Entegre tesis, başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Suriye ve Irak'lılara da hizmet verecek.Mardin Havaalanı bitişiğindeki 50 bin metrekare alanda, yaklaşık 4 ay önce yapımına başlanan 45 milyon dolarlık yatırımın yüzde 65'i tamamlandı. Yapımı devam eden tesisin inşaatında şu an 250 kişi çalışıyor. İstanbul'da çeşitli alanlarda yatırımı bulunan bir gurup işadamı, hizmet, eğlence ve konaklama sektöründe Türkiye'nin en büyük 4'üncü yatırımı olarak tesiste incelemelerde bulundu.

  İstanbul Yeditepe A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bedirhan Çetin, aslen Kızıltepeli olduğunu belirterek, İstanbul'da da çeşitli yatırımları olduğunu söyledi. İstanbul'daki işadamlarına tesisi gezdiren Çetin, Mardin Özel İdare'den 49 yıllığına kiraladıkları 50 bin metrekarelik arazi üzerinde, 4 ay önce çalışmaya başladıklarını söyledi. İki yıl önce Mardin girişinde projeyi hayata geçirmek üzere dönemin Mardin Valisi ile anlaştıklarını ancak arsa konusunda pürüz çıktığını ifade eden Çetin, "Bu pürüz nedeniyle yatırımı Kızıltepe'deki Havaalanı bitişiğindeki 50 bin metrekarelik arazi üzerinde uygulama konusunda karar verildi. Alışveriş merkezi, 280 yataklı 5 Yıldızlı otel ,Türkiye'nin 4'üncü büyük Aquapark ve çok amaçlı 2 metrekarelik salonların yeralacağı enterge tesis yapımına 4 ay önce başladık. Otel hariç diğer yapıları 2011 yılında bitirmiş olacağız. 2012 yılında otel inşaatına başlayıp 2 yıl içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Toplam olarak tesislerimizde 500 kişilik istihdam sağlanacak ve 45 milyon dolarlık bir maliyetin olacağını hesap ettik" dedi.

  Daha önce Mardin'de 2 fabrika yaptığını anlatan Çetin, memleketine vefa borcunu ödemek için kazandığı para ile yine memleketine yatırım yapmanın kendisine mutluluk vereceğini söyledi.

  Kazandığı parayı Mardin'e yatırıma dönüştürmenin bir sorumluluk olduğunu ifade eden Çetin, "Bölgemizin böylesi bir yatırıma ihtiyacı olduğunu düşündüğüm için böyle çalışmaya giriştim. Memleketimize ilk yatırımı biz yapacağız ki başkasına da, 'gelin yatırım yapın' diyebilelim. Çünkü biz yani bölgedeki işadamları olarak bölgemize, ilk yatırımı yapmazsak, başkası gelip buraya yatırım yapmaz. Önce biz yapalım, sonra başkasının yapmasını isteyelim" diye konuştu.

  Tesislerin tamamlanması halinde Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve diğer illere hizmet edeceğini anlatan Çetin, Suriye ve Kuzey Irak'tan da günübirlik turlar düzenlenerek, buradaki insanların da burdan faydalanmalarının sağlanacağını dile getirdi.

  50 bin dönüm arazi üzerinde kurulacak, Aquapark, aleşveriş merkezleri, çok amaçlı salonlar, olimpik yüzme havuzları, restaurant ve sinema salonları ve 5 Yıldızlı otel ile birlikte 16 farklı deniz dalgası ve kokusunu yayacak şelaleli bir havuzun da olduğuna dikkat çeken Mardinli işadamı Bedirhan Çetin, "Misafirlerimiz Antalya'yı burada yaşayacak" dedi.

  İstanbul'dan gelen işadamları ile birlikte tesislerde incelemelerde bulunan Bedirhan Çetin ve beraberindekilere, Proje Koordinatörü Mehmet Ali Altun tarafından yapılan çalışmalar hakkında brifing verildi.


  Kaynak: mardinlife.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızıltepe'ye milyon dolarlık Forum Tarih
Mardin ve Kızıltepe'ye giden içme suyu boru hattı patladı Mardin Tanıtımı 27 Haziran 2010
Bawe Tayyar Reklam Filmi İçin Kızıltepe'ye Geldi Mardin Tanıtımı 26 Şubat 2010
Kızıltepe'ye Nasıl Gidilir - Kızıltepe Ulaşımı Mardin Tanıtımı 22 Kasım 2009
Kızıltepe Beldeleri ve Kızıltepe Köyleri - Kızıltepe'ye Bağlı Köy ve Beldeler Mardin Tanıtımı 22 Kasım 2009
Milyonda bir kısım (ppm) ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 24 Şubat 2013

Bu Sayfayı Paylaş