Kızıltepeli Üniversite adayları basın açıklaması ve oturma eylemi Gerçekleştirdi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Dine tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kızıltepeli Üniversite adayları basın açıklaması ve oturma eylemi Gerçekleştirdi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızıltepeli Üniversite adayları kendi tercihleri dışında sınava giriş yerlerini protesto etmek amacıyla basın açıklaması ve oturma eylemi Gerçekleştirdi.
  [​IMG]
  Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı (YGS)' na girecek adaylara, tercih ettikleri sınav yerlerinin çok uzağında tercihler çıkınca olaya tepki gösterdiler.

  11 Nisan'da yapılacak sınav için başvuruda bulunan binlerce öğrenci, yakında bulunan sınav yerlerini tercih etti. Ancak adaylara gönderilen sınava giriş belgelerinde Trabzon, Bolu, Malatya, Kıbrıs, Muğla, Sinop, Edirne ve Eskişehir gibi uzak ve tercih dışı yerler geldi. Sınava girecek olan YGS adayları kendi tercihleri dışında ülkenin uzak illerinin yanı sıra Kıbrıs tercihleri çıkınca maddi olarak da mağdur duruma düştüklerini belirttiler.
  Konuyla ilgili olarak bugün sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği bir basın açıklamasıyla ÖSYM sınav yerleri ve Kızıltepe de bu yıl sınav yapılmamasını protesto ederek 5 dakikalık oturma eylemi yaptılar.
  "Eğitim hakkı engellenemez", "Hakkımızı istiyoruz", "Cezalandırmaya hayır" sloganlarını arasında, Kızıltepe belediyesi çok amaçlı toplum ve eğitim merkezi müdürü Nurullah Tunç tarafından okunan basın açıklamasında, şu görüşlere yer verildi, “bilindiği gibi 11 Nisan 2010 Tarihinde Türkiye genelinde YGS sınavı yapılacaktır Daha önceki yıllar ÖSS olarak bilinen sınavın KIZILTEPE ilçemizde de yapıldığını hepimiz bilmekteyiz. Kızıltepe'de yapılacak sınavın olağan koşullarda ve sakin geçtiği hepimiz tarafından bilinmektedir.

  Sınavın bu yıl ilçemizde yapılmamasını doğru bulmadığımız gibi, Kızıltepe'deki öğrencilerimizin istekleri dışında başka illere dağıtılmasını bir cezalandırma metodu olarak görmekteyiz.

  Önceki yıllarda kopya gibi ithamlara maruz bırakılan Kızıltepe'miz için yapılan bu karalama kampanyalarını kınıyoruz. Kopya çekmeyi engellemek devletin görevidir. Eğer kopya çekmek için bir suçlu aranıyorsa o öğrenci değil, ÖSYM sisteminin ta kendisidir. Oysa kopya gibi zaafiyetin ülkenin her yerinde gösterildiği bilinmektedir.

  Türkiye çapında başarı ortalaması yüksek olan Kızıltepe YGS sınav yerleri konusunda bu yıl adeta cezalandırılmıştır.1998'de kazanma oranı Türkiye'de Kadıköy’den sonra 2. ilçe olan Kızıltepe'nin böyle bir uygulamaya tabi tutulması kabul edilebilir değildir.
  Kızıltepe'de bu yıl yaklaşık 10 bin öğrenci sınava katılacak olup,bu öğrencilerimizin önemli bir kısmı istekleri dışında Kayseri, Trabzon, Bolu, Adana, Malatya, Adıyaman, Kıbrıs, Muğla, Elazığ, Sinop, Edirne, Eskişehir ve benzeri yerlerde sınava gireceklerdir.
  Büyük emek sarf eden, çalışan, çabalayan öğrencilerimizin büyük bir kısmı stres içerisine girmiş, psikolojileri bozulmuştur, Bu öğrencilerin olası bir başarısızlık yaşamalarının faturasını kim ödeyecektir Sayın ÖSYM.
  Bölgenin ekonomik şartları göz önüne alındığında ailelerin çoğu zorlanacak olup, kimi öğrencilerde sınava belki de giremeyeceklerdir.
  Anti Demokratik YÖK uygulamalarının en fazla hissedildiği bölgemizde, öğrencilerimizin gelecekleriyle oynamaya hiç kimsenin hakkı yoktur.

  Öğrencilerin ekonomik, psikolojik ve manevi mağduriyetlerinin giderilmesi için hükümet ve ÖSYM'nin:

  1.Sınav yerlerinin değiştirilmesi ile ilgili yanlış uygulamaya biran önce son vermelidir
  2.Başka illerde sınava gireceklere acilen ekonomik destek verilmelidir
  3.LYS sınavı için YGS’ ye benzer bir yanlışlık yapılmamalıdır
  4.Önümüzdeki yıllarda sınav yerlerinin değişikliği ile ilgili bir yanlışlık asla yapılmamalıdır
  5.Bu cezalandırma uygulamalarına biran önce son verilmelidir
  6.Geçmiş yıllarda olduğu gibi sınavlar yineKızıltep’de yapılmalıdır
  7.Bölgemiz ile ilgili karalama kampanyalarına son verilmelidir
  Kızıltepe olarak biz öğrencilerimize, çocuklarımıza, halkımıza ve hakkımıza her zaman sahip çıktık bundan sonra da sahip çıkacağız” açıklaması yapıldı.
  Sınavlara girecek bir çok öğrenci de bazı arkadaşlarının bu yıl sınava katılamayacağını belirterek, uzak yerlere sınav yeri çıkan arkadaşlarımız bu sınavlara girmeme durumuyla karşı karşıya bir durumdalar, Kıbrıs’ta sınava girme zorunda bırakılan bir öğrencinin en kötü ihtimal 200-300 tl masrafı gidecek, bu bölgede bir ilde sınava girse sabah gidip akşam dönebilecekti, diye olaya tepki gösterdiler.
  Atatürk bulvarında okunan Basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı, basın açıklamasına Kızıltepe Belediyesi Çok Amaçlı Eğitim Destek Evi Müdürü Nurullah Tunç, Kızıltepe Eğitim Sen Temsilcisi Aslan Öner, SES Mardin Şube Başkanı Faruk Bozyer, Mardin Ticaret Odası Başkanı Beşir Dündar, Kızıltepe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zeynettin Ayav, Mimar ve Mühendisler Odası adına Ümran Kasap, Yerel Gündem 21 Kent konseyi genel sekreteri Ahmet Damar, Muhtarlar Birliği Başkanı Hatip Şeran, Çevre Gönüllüleri Başkanı Menduh Çakar, bazı Belediye Meclis üyeleri, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı.
  [​IMG]
  [​IMG]
  kiziltepeajansi​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızıltepeli Üniversite adayları Forum Tarih
Elektrik Kesintilerinden Bıkan Kızıltepeliler Oturma Eylemi Yaptı Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Kızıltepeliler 43 Derece Sıcakta Yağan Yağmurla Serinledi Mardin Tanıtımı 18 Haziran 2010
Mersin Kızıltepeliler Derneği Öğrencilere Sahip Çıktı Mardin Tanıtımı 4 Nisan 2010
Türkiye'nin ilk üniversitesi hangisi kısaca Üniversiteler 26 Ocak 2017
Üniversite yatay geçiş hakkında bilgi Üniversiteler 4 Ekim 2015

Bu Sayfayı Paylaş