Kızıltepede Toplumsal Cinsiyet Paneli Düzenlendi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Dine tarafından 4 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kızıltepede Toplumsal Cinsiyet Paneli Düzenlendi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle BDP Kadın Kolları tarafından ‘Toplumsal Cinsiyet’ konulu panel düzenlendi.
  [​IMG]
  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesi ile BDP Kadın Kolları tarafından Kızıltepe Ana ve Çocuk Sağlığı Merkezi toplantı salonunda panelist Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) çalışanı Ceylan Bağrıyanık ve Kızıltepe Belediye başkan vekili Şerife Alp’ın katılımı ile ‘Toplumsal Cinsiyet konulu panel düzenlendi.

  Panele Kızıltepe Belediye Meclis, Üyeleri, DÖKH Kızıltepe çalışanları, BDP Kızıltepe İlçe yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda izleyici katıldı.

  Panelde açılış konuşmasını yapan Kızıltepe Belediye başkan vekili Şerife Alp, toplumsal cinsiyete dikkat çekerek kadının rolünü ve önemini belirtti. Kadınların toplum içinde hiçbir zaman rahat olmadığına dikkat çeken Alp “Kadınlar dışarı çıktıkları zaman erkekler gibi daha rahat davranamıyorlar. Aynı şekilde erkeklerin üzerinde de buna benzer sorunlar vardır. Örneği erkeklerin evde kadın işlerine yardım etmesi büyük bir ayıp gibi görülmekte idi” dedi.

  Alp’ın konuşmasının ardında kısa bir konuşma yapan DÖKH çalışanı Ceylan Bağrıyanık, Kürt tarihçesinde kadının konumuna dikkat çekerek “erkek egemenlikli toplumun yarattığı baskıcı zihniyete karşı toplumda cinsiyet farkını ortadan kaldırılmasına yönelik nice girişimler ve intiharlar gerçekleşmiştir. Yapılan bu girişimler toplumsal cinsiyet zincirlerini kırmayı bir nebze olsun başarmış kadın-erkek eşitliğine katkıda bulunmuştur, 1919 yılında Kürt kadın tarihçesi dernekleri kurulmuş ve Kürt kadın tarihçeleri mevcuttur.

  Özgürlük mücadelesi olarak cesur, güçlü, dinamik ve özgür Kürt kadınlarıdır. Bizleri aydınlatan iyi günlerde kötü günlerde bile olsa kadınlarımızdır” dedi.
  Panel katılımcıların izleyicilerinin sorularını yanıtlaması ile sona buldu.

  Kaynak:kiziltepeajansi​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızıltepede Toplumsal Cinsiyet Forum Tarih
Artuklu Üniversitesi 4. Meslek Yüksekokulu Kızıltepede Kuruluyor Mardin Tanıtımı 12 Ağustos 2010
Dünya Cevre Günü Kızıltepede Kutlandı Mardin Tanıtımı 6 Haziran 2010
kızıltepede Ekip Otosuna Silahlı Saldırı Mardin Tanıtımı 22 Nisan 2010
Kızıltepede Öykü ve Edebiyat Günleri Mardin Tanıtımı 22 Nisan 2010
Kızıltepede Personel Hizmeti içi 1.Eğitim Semineri Başladı Mardin Tanıtımı 4 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş