Kızıltepe Köyü Maden Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kızıltepe Köyü Maden Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızıltepe Köyü Maden - Kızıltepe Köyü Hakkında - Kızıltepe Köyü Tanıtımı -Kızıltepe Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı:Bilgi Yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok  Elazığ
  Bilgiler
  Nüfus 293 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23400
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Maden
  Web Sitesi

  Kızıltepe, Elazığ ilinin Maden ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Bazı rivayetlere göre köye ilk yerleşenler Tepedelenler isimli bir soy grubudur. Köyün demografisi Maden, Sivrice ve Harput etkileşiminde oluşmuştur. Kızıltepe, istasyon bölgesinin merkez köyüdür.
  Kültür

  Köyümüz aldığı göçlerden sonra birçok kesime hitap eder olmuş adeta birçok mozaiği içinde bulunduran bir mermer gibidir. Köyumuzde özellikle yaz mevsimi çok canlı ve neşeli geçer .özelliklede köy kahvesinde yapilan muhabbetler ve yapılan mübalağa sanatı çok keyıflıdır. Köyde konuşulan diller Zazaca ve Türkçedir.
  Coğrafya

  Elazığ iline 50 km, Maden ilçesine 23 km uzaklıktadır. Köyün %70'i ormanla çam ve meşe ormanıyla kaplıdır.
  İklim ve Ekonomi

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Eski dönemlerde kuru fasülye üretimi oldukça önemliydi. Eski dönemde kuru fasülye ticareti demir yoluyla yapılmaktaydı. Dönemin Kızıltepeli önemli tüccarları Numan Ağa, Vasfi Umar, Hasan Umar, Mustafa Kılıç, Ekrem Kılıç, Salih Aydoğdu, Mustafa Ergene gibi kişilerdi. Köydeki yerleşimcilerin büyük çoğunluğu resmi dairede çalışmaktadırlar. Yaz mevsiminde çilek, elma, şeftali, üzüm, ceviz, fasülye, şeker pancarı, armut, kiraz, vişne, erik, buğday, domates, biber, vs.. gibi meyve, sebze ve tahıllar ekilir ve ürün fazlası yol kenarlarında yerli turistlere satılır. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık çok ileri seviyede olmasa da yapılmaktadır. Son yıllarda da mantar yetiştiriciliği yapılmaya başlamıştır.Köyde mantar yetiştiriciliğine başlayanlar: Yaşar Ekmekçi, Turgay Ekmekçi. Arıcılık da gelişmiştir. Yusuf Elitok uzman arı üreticisidir. Fidancılık da yapılmaktadır. Zabıt Tekavut fidancılık yapmaktadır. Ayrıca orman işletmesi vardır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 293
  1997 367

  2000 yılı nüfus sayımı: 293 kişi 1997 yılı nüfus sayımı: 367 kişi

  Şehirlere olan göç nedeniyle köy nüfusu azalmaktadır. Bilinmesi gereken diğer bir olgu ise köy nüfusunun yaz mevsiminde artması kış mevsiminde azalmasıdır. Özellikle Hazar gölüne yakın olması nedeniyle yaz mevsiminde Diyarbakır ve Elazığ'dan çok göç alır. Köy gençliği spora meraklıdır. Yüzme ve futbol sporları yaygındır.

  .
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - HİLMİ ÖZDEMİR
  1999 - Zeki DAĞ
  1994 - Zeki DAĞ


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesivardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Köyde Tarım kredi kooperatifi vardır. Sağlık ocağ vardır, personel yoktur.. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün içerisinde tren istasyonu vardır. Tren istasyonunun bulunması nedeniyle kuru fasulye ve şeker pancarı ticareti bu bölgede yoğunlaşmıştır.


  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızıltepe Köyü Maden Forum Tarih
Kızıltepe Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Kızıltepe Köyü Bozüyük Bilecik Bilecik Tanıtımı 29 Nisan 2010
Kızıltepe Köyü Ezine Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010
Kızıltepe Köyü Bergama - İzmir İzmir Tanıtımı 17 Nisan 2010
Kızıltepe Köyü Bozdoğan Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş