Kızıltepe Hocaköy - Kızıltepe Hocaköy Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 27 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kızıltepe Hocaköy - Kızıltepe Hocaköy Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızıltepe Hocaköy - Kızıltepe Hocaköy Hakkında Bilgi

  Hocaköy, Kızıltepe

  Hocaköy, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir köydür

  Tarihi

  Köyün adının eskilerde çok İmamı olan bir köy ve gelen İmamların bi daha köyden ayrılmak istememelerinden dolayı köyün adını HOCAKÖY vermişlerdir.{melle davut} Diğer adı ABDÜLİMAM'Dır. Geçmişi çok eskilere dayanır. 80- 90 yıl önceleri yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir. şu anda bir çok aşiretin bir arada yaşadığı bir köydür. Kızıltepe`nin en büyük köylerindendir.En büyük aşireti boti aşiretidir. meşkini , helecan , musiki gibi bir çok aşireti vardır.

  Kültür


  Köyün geleneğ'i mardin yöresindeki gelenekleri barındırır. ve aşiret oldukları için kendilerine özgü bi takım gelenekleri vardır.düğün'lerde kesilen oğlaklar kuzular ve kazanlarda pişirilen yemekler bambaşka oluyor.yemekleri en çok etli yemekler tüketiliyor. içli köftesi, şam böreği (şamborek), saç kavurması, güveç v.s...

  Coğrafya


  Mardin iline 38 km, Kızıltepe ilçesine 8 km, ceylanpıar'a 63 km, Batman'a 200 km Diyarbakır'a 125 km, Viranşehir'e 75 km, [[Şanlıurfa]'ya 180 km, Süriye'ye 50 km ve [[Kuzey Irak]'a 220 km uzaklıktadır.

  İklim


  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. son yıllarda kurak geçtiği için tarımdan gelir elde edemeyen halk kendi çaba ve gayretile yaptıkları artezyen kuyular ile arazilerini sulu hale getirmişlerdir. Ve bu da iklimin değişmesine yol açmıştr.

  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 4747
  2000 2086
  1997 2015

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. bunların dışında habur sınır kapısı ile sınır ticareti yapılmaktadır.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. köy seçimleri yapılmamaktadır. çünkü köyde birden fazla aşiret olduğundan dolayı en çok yoğunluk gösteren aşiret muhtar olduğu için seçime gerek duyulmuyor.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 -Mehmet BAYRAM
  1999 -Hasan BAYRAM
  1994 -Hasan BAYRAM
  1989 -Hasan BAYRAM
  1984 -Hasan BAYRAM

  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve yeni binası 2007- 2008 ders döneminde açıldı. Köyün içme suyu şebekesi 1990 yılında artezyen kuyu açılmış ve kule yardımıyla dağıtılıyor. ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup her 10 dk da bir şehir içi kalkıyor. köyde elektrik ve sabit telefon vardır. internette hizmete girmiştir. Ayrıca köyde vodafone baz istasyonu kurulmuştur.


  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Hocaköy Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızıltepe Hocaköy Kızıltepe Forum Tarih
2016 Kızıltepe nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Kızıltepe Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Kızıltepe Merkez Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Yılı Kızıltepe Nufusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Kızıltepe Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş