Kızıltepe’de YGS Adayları Sınav Tercih Yerlerine Tepki Gösterdi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Dine tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kızıltepe’de YGS Adayları Sınav Tercih Yerlerine Tepki Gösterdi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızıltepe’de Tercih Ettikleri Sınav Yerlerinin Çok Uzağında Bölgeler Çıkınca olaya tepki gösteren öğrenciler basın açıklaması ile olayı kınayıp oturma eyleminde bulundular.
  [​IMG]
  Kızıltepe ilçesinde yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı (YGS)' na girecek adaylara, tercih ettikleri sınav yerlerinin çok uzağında bölgeler çıktı. Kendilerine bildirilen sınav yerlerine şaşıran öğrenciler, olaya tepki gösterdi.

  11 Nisan'da yapılacak sınav için başvuruda bulunan binlerce öğrenci, yakında bulunan sınav yerlerini tercih etti. Ancak adaylara gönderilen sınava giriş belgelerinde Trabzon, Bolu, Malatya, Kıbrıs, Muğla, Sinop, Edirne ve Eskişehir gibi uzak ve tercih dışı yerler geldi. Sınava girecek olan YGS adayları kendi tercihleri dışında ülkenin uzak illerinin yanı sıra Kıbrıs tercihleri çıkınca maddi olarak da mağdur duruma düştüler.

  Kızıltepe Belediyesi Çok amaçlı eğitim destek evi olaya tepki göstermek ve öğrencilerin mağduriyetini kamuoyuna duyurmak için bir basın açıklaması düzenleyip kısa süreri bir oturma eylem gerçekleştirdi.

  Kızıltepe Belediyesi Çok amaçlı eğitim destek evi müdürü Nurullah Tunç tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi, “ Türkiye çapında başarı ortalaması yüksek olan Kızıltepe ilçemiz YGS sınav yerleri konusunda bu yıl adeta cezalandırılmıştır.1998'de kazanma oranı Türkiye'de Kadıköy’den sonra 2. olan Kızıltepe'nin böyle bir uygulamaya tabi tutulması kabul edilebilir değildir
  Kızıltepe'de bu yıl yaklaşık 10 bin öğrenci sınava katılacak olup, bu öğrencilerimizin önemli bir kısmı istekleri dışındaki yerlerde sınava gireceklerdir. Büyük emek sarf eden öğrencilerimizin büyük bir kısmı stres içerisine girmiş bulunmaktadır, Bu öğrencilerin olası bir başarısızlık yaşamalarının faturasını kim ödeyecektir Sayın ÖSYM. Bölgenin ekonomik şartları göz önüne alındığında ailelerin çoğu zorlanacak olup, kimi öğrencilerde sınava giremeyeceklerdir.

  Anti Demokratik YÖK uygulamalarının en fazla hissedildiği bölgemizde,öğrencilerimizin gelecekleriyle oynamaya hiç kimsenin hakkı yoktur” dendi.
  kiziltepeajansi​
   

Bu Sayfayı Paylaş