Kızıllar Köyü Çavdır Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kızıllar Köyü Çavdır Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kızıllar köyü bilgileri - kızıllar köyü tanıtım - kızıllar köyü resimleri  Kızıllar, Burdur ilinin Çavdır ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Kızıllar Köyünün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte Selçuklu Devleti zamanında kurulduğu söylenmektedir. Köye ilk olarak altı ailenin gelip yerleştiği bilinmektedir. Kızıllar Köyünün adı ise; Köyün ileri gelenlerinin ve bilgili kişilerinin köyden bir başka yere giderken kırmızı sarık ve kırmızı elbise giymelerinden kaynaklanmış. Gittikleri yerleşim yerinde kim geldi? Diye sorulunca, Kırmızı elbiseliler geldi yerine Kızıllar geldi denirmiş. Böyle söylene söylene Köyün adı Kızıllar olarak kalmıştır.
  Kültür

  Köyün gelenekve görenek hakkında bilgi yoktur.En bilinen yemekleri kapama adı verilen et yemegi,keşkek,göcedir.{buğday yarmasından yapılan sarımsaklı yoğurt ya da tereyağlı)
  Coğrafya

  Burdur iline 105 km, Çavdır ilçesine 13 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 517
  1997 354
  Ekonomi

  Kızıllar Köyü halkının geçimi genelde çiftçilik gibi gözükürken asıl geçimleri mevsimlik işçiliktir.Köy halkının büyük bir bölümü.Sonbaharda Aydın'a ve Söke'ye pamuk toplamaya gider.Şubat ayı başlarında ise Antalya ve Finike'ye sebze toplama işi için giderler. Köyde kalanların bir bölümü hayvancılık ve hayvan ticareti ile uğraşır. Kızıllar Köyünün sulu tarım yapılan arazisi içine 1998 yılı içinde sulama amaçlı baraj yapıldığı için köyün arazisinin büyük bir bölümü su altında kalmıştır.Kızıllar yaylası çok geniş olup bir bölümünde kuru tarım yapılmakta, bir bölümü mera olarak kullanılmaktadır.Köylü bir ara yaylanın paylaşımı için sekiz yıl Çobanisa Köyü ile silahlı çatışma yaşamış ve yaklaşık sekiz kilometre uzaktaki yaylalarına sahip çıkmıştır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Kanalizasyon şebekesi 2008 yılında döşenmiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Okur Yazar Oranı

  Köydeki okur yazar kişi oranı %95'dir.Köyde okumaya karşı ilgi vardır. Köyde Doktor, Öğretmen, Polis, Savcı, Hemşire, Mali Müşavir, Arkeolog, Gardiyan, Mimar çeşitli dairelerde memur vb. mesleklere sahip kişiler yetişmiştir.hale de yetişmeye devam etmektedir.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızıllar Köyü Çavdır Forum Tarih
Kızıllarağını Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Tekkekızıllar Köyü Devrekani Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Kızıllar Köyü Ulus Bartın Bartın Tanıtımı 27 Mart 2010
Kızıllar Köyü Kozan Adana Adana Tanıtımı 27 Mart 2010
Kızıllar İlköğretim Okulu Kozan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş