Kızılkaya Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kızılkaya Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızılkaya Köyü Merkez - Kızılkaya Köyü Hakkında - Kızılkaya Köyü Tanıtımı - Kızılkaya Köyü Resimleri


  Tokat
  Bilgiler
  Nüfus 82 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60000
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Merkez

  Kızılkaya, Tokat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  93 harbi denen 1877-1878 Osmanl-Rus savaşı esnasında önceleri 7 hanelik çerkez aileler iskan edilmişken çerkezlerin bir başka çerkez köyüne geçmeleri nedeniyle Erzurum-Oltu-Kotik köyü ile Kars -Arpaçay Ergine köyünden muhacirlerin Tokata gelmeleri üzerine devlet yetkilileri tarafından bugünki adı kılızkaya olan bölgeye yerleşmeleri sağlanmıştır. Yerleştikleri yerin arkasında bulunan kayalığın kızıl renkli olması nedeniyle köylerine kızlkaya isimini vermişler.Toplamda 7 aileden oluşan köye daha sonra kendileri gibi rus ve ermeni işgalinden kurtulmak üzer yola çıkan diğer Erzurumlu aileler katılmıştır. Köy bu ailelerden oluşmaktadır.
  Kültür

  Bu havası hoş köyün dört tarafında, bahçe ve bostanlar içinde sular akar. Bu bahçelerde bülbüllerin ötüşü, insan ruhuna sefa verir. Meyveleri lezzetli ve lâtif olup, her tarafa hediye olarak gönderilir. Her bağında birer köşk, havuz, fıskiye ve çeşitli meyveler bulunur. köylü zevk ehlidir. Gariplerle dostturlar; kin tutmaz, hile bilmez, deryadil, haluk, selim ve halim insanlardır. Herkese iyi zanda bulunurlar. İyi geçinirler, hayırlı yapılar yaptırmaya hevesleri çoktur. Camii, saray, köşk ve imaretleri o kadar güzel ve metin olur ki, buralara girenler hayran olurlar. Yılın her zamanında köylünün nimetleri boldur.Yılın diğer mevsimlerinde çiftcilik ve hayvancılıkla çokca meşgul olan köy halkı kışın ise köy odasında okuması ve anlatması güçlü olan bir kaç kişi tarafından okunan islam tarihi,selçuklu ve osmanlı tarihi dinlenir okuma ve yazma bilmeyenlere okuma yazma öğretilmeye çalışılr idi. Televizyon köye gelene kadarda bu kültürel faaliyet devam etmiştir. Genel mahiyetteki adet ve geleneklerin yanında bir hayır sahıbi aile tarafından her yıl genellikle Peygamberin doğum gününde tüm köylüye yemek ikram edilir ve mevlüt okutulur idi.
  Coğrafya

  Tokat Merkez ‘e bağlı olan Köyümüz, köyün güneyinde bulunan kayanın adını almıştır. Köyümüzün etrafı dağlarla kaplıdır. Bu yüzdende kışın karın yüzünden köyde yaşam zorlanmaktadır. Ancak köyün ormanı bol olduğundan meşeliklerden kırım yapılmakta ve yakıt sıkıntısı çekilmemektedir.Ayrıca Tokat ilinin en yüksek rakımlı(1650 m)dağlarından biri olan Çamlıbel Dağları köyün mera ve yaylalarını oluşturmakta ve Tokat-Sivas karayolunun büyük bir rampası bu köyün sınırları içinden geçmektedir. Çamlıbel dağlarının zirvelerine yaklaşan yaylalarında içimi tatlı soğuk kaynak suları ve küçük ebatta ve 7-8 adet krater gölleri bulunmaktadır. Tokat’a 42 Km uzaklıkta bulunmaktadır. En yakın alış-veriş merkezi 9 km mesafedeki Çamlıbel Kasaba’sıdır.
  İklim

  İklim Olarak Karasal İklime Sahiptir Kışları Soğuk Ve Yağışlı Yazları Sıcak Ve Kuraktır. Kar yağışını çok miktarda alan bir iklim yapısına sahiptir. Dağlarında hazıran ayında bile kar bulunabilmektedir. Bu yüzden suları boldur.
  Nüfus

  Hayat şartları köylülerimizin büyükşehirlere taşınmalarına neden olmuşlardır. 80´li yıllarda başta Ankara,İstanbul ve Tokat Merkez olmak üzere daha bir çok yere iş için gitmişlerdir. Köyümüzde yaşam gittikçe zorlaştığı için son 10 yılda köyümüzün nüfusu 299´dan 52 ´ye kadar düşmüştür.


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 52
  2007 82
  2000 115
  1997 299

  Köylüler geçimlerini tarım ve hayvancılıktan sağlıyorlar...
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Sırrı Destebaşı
  2004 - Sırrı Destebaşı
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyün içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızılkaya Köyü Hakkında Forum Tarih
Aşağıkızılkaya Köyü Hakkında Bilgi Hadım Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Kızılkaya Köyü Hakkında Bilgi Gülşehir Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Özkızılkaya Köyü Hakkında Bilgi Kırıkhan Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Muratpaşakızılkaya Köyü Hakkında Bilgi Kırıkhan Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Kızılkaya Köyü Geyve Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş