Kızılkale Köyü Mazgirt Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kızılkale Köyü Mazgirt Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kızılkale köyü bilgileri - kızılkale köyü resimleri - kızılkale köyü tanıtım  Kızılkale, Tunceli ilinin Mazgirt ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köyün ne zaman kurulduğuna dair bilgi yoktur.Yazılı kayıtlar ancak 1800'lü yılların son yarısında bölgenin Osmanlı denetiminne girmesiyle oluşmuştur.1920'li yıllarda bir dönem Mazgirt ilçe merkezi köye taşınmıştır.Köydeki en eski eser 1850'li yıllarda Hes-i Mıkey tarafından yaptırılan Kani-ye Göle'dir(önünde gölü olan çeşme)köyünün 1920 ve 1930 yılları arsında osmanlı zamanında yaşanılan zulumlerden kaçan bazı halkların sivas zara kızılkale köyüne yerleşmişlerdir bu aşiretlerden birinin resuli olarak bilinir
  Kültür

  Köyün kültürü gelişmiştir. Okur yazarlığı çok yüksektir.Köyün sosyo-kültürel yapısı klasik Dersim kültürüdür. Fakat Zazalardan daha farklıdır. Eskiden köyde düğünler perşembe günü başlar cumartesi günü biter,kız tarafı oğlan tarafın halat alır bu başlık parasın bölgedeki karlığıdır.Eskiden köyde ebenin doğuma gittiği eve köyün kız ve erkek gençleri toplanır biraz açıklı biraz eylenceli türküleri söylenir eğer doğan çocuk erkekse doğum evi ğençlere pilav dağıtırlarmış doğan kızsa gençler dağılr ve evede yas havası olurmuş.Perşembe günü cem edilir,muharrem ayında 12 gün oruç tutulur oruçtan sonra büyük bir cem yapılır.Razan bayramı kutlanmazşkurban bayramına `idiy-a heciyan`(kürtçe) türkçe `hacı bayramı` denir,büyük bir cem yapılr ve gücü olan kurbanınını keser,durumu iyi olmayanlar pargaç yapar kolu komşuya dağıtır.Kadınlarrın kıyafetleri cumhuriyetten önce çarşaf ve fes sonrssında ise fistan ve yazmadır.
  Coğrafya

  Tunceli iline 54 km, Mazgirt ilçesine 41 km uzaklıktadır.Çevresindeki köyler Söreq(Karabulut)köyü, Qömqer mezrası,Lamk,mastan ortaharman köyü, Kavaktepe dir.Köy dağlıktır ve gür meşe ormanlarıyla çevrilidir.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün kışları çok çetin geçmektedir çok fazla kar yağmaktadır.Yazları ise gündüzleri ılık geceleri ise soğuktur.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 232
  1997
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son yıllarda köyde ceviz ve bal üretimine başlanmıştır.Köy bilinçli tarım yapıldığı zaman çok verimli olaçtır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol köyün girisine kadar asfalt olup köyün icinde asfalt olmadigi icin kisin köyde yasayanlar cok büyük zorluklar cekmektedirler.köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde okul ve sağlık ocağı binası bulunmaktadır
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızılkale Köyü Mazgirt Forum Tarih
Kızılkale Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Yukarıkızılkale Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Kızılkale Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş