Kızıliniş Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kızıliniş Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızıliniş Köyü Kangal resimleri - Kızıliniş Köyü Kangal hakkinda bilgiler  Kızıliniş, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının köyün girişindeki kızıltopraktan oluşmuş dik inişten kaynaklandığı düşünülmektedir. Geçmişinin çok eski olduğu sanılmaktadır. Köye hakim tepeye eskiler Romanın (ramyonkalesi) demektedirler ve burada kale kalıntıları yer almaktadır. Fakat bu kalıntılar define avcıları tarafından yokedilmiştir. Kale civarında romalılara ait mezarlık yeralmaktadır. Köye ve civara hakim (keçikalesi)karataş dağının tepesinde Battalgaziye ait olduğu sanılan (şu an kalıntıları mevcuttur) gözetleme kulesi yer almaktadır. Ayrıca tepe üzerindeki düzlükte mescit olduğu zannedilen bir çevirme mevcuttur.( Köyde yasayan sülaleler Beyazıtlılar(MİL,YILMAZ,BEYAZIT,KESKİN) Külükhanlılar(AYDOGAN,AYIBOGAN,ŞAHİN,KARAKAYA,) Recepliler (KUŞ,KIZILENIS)AkkaşlarAKTAŞ,KARATAŞ,KOCASİLO OĞULLARI(KOÇAK),Alikocalar(GÖKTAŞ) ve Yusufagalar(ERBAŞ)(KÖSELİLER),DE bulunmaktadır .Beyazıtlıların ana menşei Kahramanmaraştır. 19 yüzyılın ilk çeğreğinde Sivas'a yerleştikleri (Şarkışla, Sofular ve Kızıleniş ) bilinmektedir.Alikocaların mensei ise Antep İslahiyeden Malatya Kuluncak ve Sivas Kangal Kızılenise yerleşmislerdır.Köye ilk yerleşen sülale Recepliler ve köselimehmetağa,dır

  Kültür

  Köyün en ünlü yemeği kendine has içli köftesidir. Bu köftenin yapılmasında kullanılan köye has yabani bir kekik türü olan "anuk" kullanılır. Düğünlerinde baş yemek içli köftedir. Ayrıca üzümlü adı verilen ana malzemesini şeker, kuru çekirdekli iri üzüm ve kemikli etin oluşturduğu bir çeşit sıcak yemek düğünlerinde ikram edilir.Helede güley teyzem yaparsa[malum köyün gelmiş geçmiş en meşhur keyvenisi)

  Coğrafya

  Sivas iline 105 km, Kangal ilçesine 15 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları oldukça sert geçer.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 205
  1997 206

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.1999-2009 arası 10 yıllık dönemde köyün yolu asfaltlandı,köyün her tarafı orman yapıldı,tapu kadosro çalışmaları tamamlandı,dgd de sıkıntı olmadan herkes tarlası oranında faydalandı,ilköğretim okulu tekrar eğitime açıldı,inşallah bir on yılsonra ormanlık alanda piknik yapılıp köyün her tarafı yemyeşil olacak,köyümüz mesire alanı olacaktır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Bekir Şahin
  1999 - Bekir Şahin

  -

  [[2009 ] osman mil

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve şu anda eğiti öğretim faaliyetine devam etmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltlanmıştır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızıliniş Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş