Kızılgüney Köyü Çine Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kızılgüney Köyü Çine Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızılgüney Köyü Çine Bilgileri - Kızılgüney Köyü Hakkında - Kızılgüney Köyü Resimleri
  İlçe: ÇİNE - İl: AYDIN

  Köy Muhtarı: Mehmet YILDIRIM

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:
  0 256 722 22 90
  Cep Telefonu:
  0 543 632 29 84


  Bilgiler
  Nüfus 140 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 09500
  Alan Kodu 0256
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Aydın
  İlçe Çine
  Web Sitesi
  Kızılgüney, Aydın ilinin Çine ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek yemek kültürü aşağıdaki gibidir. A)Köyün geleneksel yemekleri: 1- Tarhana Çorbası 2- Arpa Şehriye ( Düğün Çorbası) 3- Zeytinyağlı Sebze Yemekleri(Taze Fasulye- Börülce-Bamya-Patlıcan-İmam Bayıldı-Gömme Turşu) 4- Yuvarlama-Toprak Tavada Güveç- Yahni. 5- Yaprak sarma-Lahana sarma-Biber,patlıcan dolma. 6- Bazlama-Saç Gözleme-Sini Böreği 7- Zerde - Aşure - Sütlaç - Cevizli,Tahinli Kabak Tatlısı.

  B) Köyün gelenekleri:

  1- Köyde ramazan ayında,iftar saatinde dışarıdan gelen misafirlerin oruçlarını açabilmeleri için köy kahvesine her gün,köylüler tarafından sırayla yemek çıkartılır. 2- Bayram namazından sonra cami avlusunda bayramlaşma yapılır. 3- Bayramlarda küçükler büyüklerini ziyaret ederek, bayramlaşırlar. 4- Düğün cemiyetleri Cuma akşamından başlayıp, pazar günü öğle vaktine kadar yemekli olup,pazar günü öğleden sonra gelin alma töreni yapılır.Düğün cemiyeti süresince bütün köylü,düğün sahibine yardımcı olur. 5- Cenazelerde yine bütün köylü, cenaze evine yardımcı olur.Cenaze evine yemek götürülür.Cenaze köy mezarlığına kadar, cemaat tarafından sal oluşturularak, omuzlarda taşınmak süretiyle götürülür. 6- Köyde cenaze olduğunda ve dini bayramlarda,köy kahvesinde oyun oynanmaz.

  Coğrafya

  Aydın iline 43 km, Çine ilçesine 15 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 140
  1997 94

  Yetişen yeni nesil, sürekli olarak, şehir merkezlerine yerleşmekte olup, köy canlılığını sürdürmekte fakat, her geçen gün nüfus azalmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık olmakla birlikte,çoğunlukla zeytin ve zeytin yağına dayanmaktadır.Hayvancılıkta büyük baş olup, köyde herkes bakabileceği kadar büyük baş hayvan taşımaktadır.Hayvancılıktan süt,yoğurt,kesik, et vb.ürünlerden faydalanılmaktadır. Küresel ısınmadan köylü direkt etkilenmektedir.Yağışların her geçen gün azalmasıdan dolayı, hayvancılıkta tehlikeye girmekte olup,hayvancılık maliyetleri artmakta,gelir azalmaktadır.Köylü hayvanlarını genelde kendilerine ait meralarda bakmaktadır.Köyde bir adet zeytin yağı fabrikası bulunmaktadır.Zeytin olduğu yıllar hasat mevsiminin başladığı Ekim ayından,Mart ayına kadar fabrika köylünün hizmetindedir.Köylü hasadını yaptığı zeytinleri fabrikaya getirmek süretiyle, zeytinyağına dönüştürmektedir.Küresel ısınmadan ve yağışların az olmasından dolayı, zeytin ve zeytin yağı üreticiside direkt etkilenmektedir.Zeytin ağaçları kuruma durumuna gelmiştir.Ayrıca köyde mısır,arpa,pamuk üretimi yapan köylülerde bulunmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -Mehmet YILDIRIM
  1999 -Mehmet YILDIRIM
  1994 -Mehmet YILDIRIM
  1989 -Mehmet YILDIRIM
  1984 -Ekrem UYAR

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızılgüney Köyü Çine Forum Tarih
Kızılgüney Köyü Gazipaşa Antalya Antalya Tanıtımı 30 Mart 2010
Kızılguney İlköğretim Okulu Gazipaşa Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Ağustos 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş