Kızılelma Mağarası Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 20 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kızılelma Mağarası Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızılelma Mağarası


  Zonguldak ili, Gelik bölgesinde Ayiçi köyünde, Kızılelma semtinde bulunan mağaraya vasıta ile rahatlıkla ulaşılabilmektedir.
  Özellikleri Aydın deresi ile Büyük Ay Deresinin suları aktif olan düden ağzından batmaktadır. Mağaraya yukarıda bulunan 30x10 m. boyutlu fosil ağızdan girilip, 100 m. sonra suya rastlamaktadır. Mağara, su ile beraber yatay olarak ilerlemektedir. ilk 100 metreden sonra 400 m. sürünülerek ilerlenebilmektedir. 400 m.nin sonunda 10 m,'lik bir sifon vardır. Bu sifon sonbahar aylarında geçilebilmektedir. Mağarada galeri sifondan sonra çok büyük boyutlara ulaşmaktadır.
  Temelde tek bir aktif galeri halinde devam eden mağaranın 3200 metresinde, 80 m. yüksekliğinde ve dibinde bulunan gölü aydınlatacak derecede büyük bir baca bulunmaktadır. Buradan göllerle üç kilometre daha ilerleyen mağara, 2 sifonla sonlanmaktadır. Batan suyun iki kilometre sonra Cumayanı Mağarasından çıktığı saptanmıştır.

  Yeraltı sisteminin (Kızılelma- Cumayanı) toplam uzunluğu 10 km.yi bulan Mağara, 12 km.lik Pınargözü Mağarasından sonra Türkiye'nin ikinci uzun mağara sistemi unvanını taşımaktadır.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızılelma Mağarası Zonguldak Forum Tarih
Kızılelma Mağarası Hakkında Bilgi ve Resimleri Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 23 Ocak 2011
Bartın - Merkez - Kızılelma Çok Programlı Lisesi Liselerimiz 29 Haziran 2010
Yenikızılelma Köyü Hakkında Bilgi Mustafakemalpaşa Bursa Bursa Tanıtımı 10 Haziran 2010
Kızılelma Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Eskikızılelma Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Bursa Tanıtımı 30 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş