Kızılderililerin Doğa İle İlgili Söylediği Sözler

'Güzel Sözler-Mesajlar' forumunda Mavi_inci tarafından 3 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kızılderililerin Doğa İle İlgili Söylediği Sözler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızılderililerin Doğa İle İlgili Söylediği Sözler

  " Biliyorsunuz, dağlar her zaman taş binalardan daha güzeldir. Şehirde yaşamak, yapay bir varoluştur. Orada birçok insan, ayaklarının altında gerçek toprağı hissedemiyor, saksıdakiler dışında bitkilerin büyüyüşünü göremiyor ya da caddelerin ışıklarından, geceleyin yıldızlarla süslenen büyüleyici gökyüzünü görebilecek kadar uzaklaşamıyor. İnsanlar, Yüce Ruh'un yarattıklarından uzakta yaşadığında, onun kanunlarını da kolayca unutuyor. "

  Tüm canlı varlıkları kendileriyle aynı seviyede kabul eden Kızılderililer, hala bir hayvan avladıklarında öldürdükleri hayvanın ruhuna teşekkür eder, onu yalnızca yiyeceğe ihtiyaç duydukları için öldürdüklerini, onun hızına, ustalığına saygı duyduklarını söylerler. Bir ağacı kestiklerinde ağaca teşekkür eder, ihtiyaç duyduklarından fazlasını asla almazlar. Ormandan geçerken tek sıra halinde yürürler - ormanda yaşayan canlılar, onların ormana sahip çıktıklarını düşünmesin ve sadece oradan geçmekte olduklarını anlasın diye.

  " Kızılderili olmak benim için çok önemli. İnsanları dinlediğimde, kimi kitaplardan okuduğu hakkında, kimi kendinden önce yazılanlar hakkında konuşuyor. Ama bir Kızılderili olarak ben, gördüklerim hakkında konuşabilirim. Duyduğum hayvanlar, çiçekler hakkında. Gökyüzüne bakarım ve gökgürültüsü kuşlarını, kartalları görürüm. Ve gökyüzünde uçuşan bütün küçük hayvanları. Toprak Ana'ya baktığımda, bize verdiği ilaçları görürüm. Çalılara bakarım, yemişleri görürüm. Bütün bunlar içimde saygı uyandırır, ve Tanrı'nın bir Kızılderili olarak bana verdiklerini düşünürüm. "

  " Doğa kanunları, insan kanunlarından üstündür. İnsan kanunlarını ihlal edenler avukatların, yargıçların elindedir, ve çoğu zaman suçlular bile kurtulur. Ama doğa kanunu öyle değil. DoğaDoğaDoğa kanunları insan kanunlarını dikkate almaz. Doğa
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızılderililerin Doğa İle Forum Tarih
Kızılderililerin Özellikleri Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 3 Mart 2011
Doğal afetlerin sebep olduğu göçler Eğitim Bilgileri 16 Eylül 2017
Hz. Muhammed'in doğa ve hayvan sevgisine örnek Peygamber Efendimiz (S.A.V) 18 Şubat 2017
Doğal ışık kaynakları örnekleri kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
Doğaya en fazla kimler zarar verir maddeler halinde kısaca Doğa ve Bitkiler 10 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş