Kızıldere Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kızıldere Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızıldere Köyü Ceyhan Bilgileri - Kızıldere Köyü Hakkında - Kızıldere Köyü Tanıtımı - Kızıldere Köyü Resimleri  İlçe: CEYHAN - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: MENDERES YALÇIN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Bilgiler
  Nüfus 1252 (2000)
  Nüfus Yoğunluğu Çevre köylere nazaran hayli fazladır./km²
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01920
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Ceyhan
  Web Sitesi

  Kızıldere, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Tarihi 130 yıl öncesine dayanan Kızıldere köyünün eski halkı şimdiki Türkiye Cumhuriyeti sınırlarının dışından göç edip, Doğu Anadolu bölgesinde farklı yerleşim yerlerinde yaşamaya baslamışlardır. Şimdiki Kızıldere halkının ataları K.Maraş Pazarcık bölgesinde yaşamış ve uzun zaman o bölgede kalmışlardır. Daha sonra bu bölgeden de göç edip şimdiki yerleşim yeri olan Kızıldere köyü yakınlarında Ceyhan nehri kenarındaki Misis-Havraniye bölgesinde yaşamaya baslamışlardır. Hayvancılıkla uğraşan halk sulu araziye yerleşince çiftçiliklede uğraşmaya başlamışlardır. Bulundukları bölgede yağmur sonucunda hayvanları ve tarlaları büyük ölçüde zarar görünce tekrar göç edip şimdiki Kızıldere köyünün bulunduğu bölgeye yerleşmişlerdir. Kızıldere köyünde yaşayanların akarabalarımız olduğunu biliyorum. Biz Antep'in İslahiye ilçesinde yaşıyoruz. Büyüklerimiz hep anlatırlar; yaklaşık bundan yüz yüzelli sene önce Antep'in Sofdağında nedeni tam bilinmemekle beraber, kardeşler arasında anlaşmazlık olunca, kardeşlerden "Çaparali" küserek Adana'nın Kızıldere köyüne gitmiş. Orada yaşamaya başlamışlar. Atalarımızın Çorum dolaylarından geldikleri, oradan Malatya üzerinden Maraş'ın Afşin Elbistan yöresinde bir süre kaldıkları söylenmektedir. Daha sonraları da Pazarcık dolaylarında uzun bir süre kaldıkları Sofdağına yaylaya çıktıkları, Pazarcık'ta daha çok Gökçayır denen yerde yerleşke yaptıkları bilinmektedir. Şu anda hala Maksutuşağı'nda akrabalarımız var. Kütükte soyumuzun "zeynep uşağı" diye geçtiğini biliyorum.k maraş çokyaşar köyü (hıdıklar köyü) akrabalarınızdır bir kolunuzda kayseri sarızda dallı kavak köyünde yaşamak tadır asıl yerleri bu aşiretin (sinemi aşireti)erzurumun hınıs yaylasıdır eski adıyla kuzey horasan dır

  Kültür

  Kızıldere Köyü sakinleri Alevi halktan oluşmaktadır. Köylüler Alevi kültürünü yaşatmak ve tanıtmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bu kapsamda 2006 yılında "KIZILDERE HACI BEKTAŞ-I VELİ TANITMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ" adı altında Hacı Bektaş-ı Veli Derneğine bağlı bir oda kuruldu.Ve bu güne kadar hep saglık ve esenlikle ve baglılıkla yaşamıştır..

  Coğrafya

  Adana iline 33 km, Ceyhan ilçesine 18 km uzaklıktadır. E-5 karayoluna 6, Adana - Gaziantep otoyoluna 8 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1252
  1997 1288

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Nüfusun büyük bir bölümü Adana ilinde ikamet edip, yakınlığından dolayı gündüz köydeki tarım ve hayvancılık işleri ile ilgilenip, akşamları Adana'ya dönmektedirler..

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Menderes yalçın
  2004 - Menderes Yalçın
  1999 - Hasan Görür
  1994 - Ali Seyit Can
  1989 - Mustafa Koç
  1984 - Mustafa Arslan

  Altyapı bilgiler

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur.Sağlık evi vardır.

  [​IMG]


  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızıldere Köyü Ceyhan Forum Tarih
Kızıldere Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Kızıldere Köyü Hakkında Bilgi Merkez Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Kızıldere Köyü Buharkent Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010
Kızıldere Köyü Nazilli Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010
Kızıldere İlköğretim Okulu Bilgileri Nazilli Aydın Aydın Tanıtımı 7 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş