Kızılcaot Köyü Hakkında Bilgi Erfelek Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kızılcaot Köyü Hakkında Bilgi Erfelek Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erfelek Kızılcaot Köyü - Kızılcaot Köyü Hakkında - Kızılcaot Köyü Tanıtımı - Kızılcaot Köyü Resimleri
  İlçe: ERFELEK

  İl: SİNOP


  Köy Muhtarı: Gültekin DEMİREL


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0368-5261039

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:2000 - 246

  İle Uzaklığı: 35 km

  İlçeye Uzaklığı: 12 km

  Rakım: 200 m


  Köyün adı eskiden her derde deva olan şifalı bir bitki olan kızıl ot tan gelmektedir .

  Sinop iline 29 km, Erfelek ilçesine 12 km uzaklıktadır.NÜfus ve yüzölçüm olarak Erfelek'in en büyük köylerinden biridir.Kuzeyinde Tekke Köyü, Güneyinde Veysel Köyü, Batısında Bektaşağa Köyü, batısında Gümüysuyu Köyü ile komşudur. Köy merkezi bir tepe üzerine kurulu olup evler birbirlerine oludukça yakın olarak inşa edilmiştir. Köy büyüdükçe evlar birbirlerinden uzaklaşmış olsada, Karadeniz bölgesi köy yerleşimi olarak yine de sık sayılar.köyün sahip olduğu tarım alanlarının tamamı eğimli, bazı bölümlerinde yürümek dahi güçtür. Düz tarım alanı hiç yoktur. Arazi bakımına sulamalı tarıma elverişli olmadığı için tarım gelişememiş ve köy 1970 yılından sonra büyük göçler vermiştir. Dik yamaçların çoğu ormanlık alandır ve köyde yaşayan bir köylünün koruması (köy koruluğu) altındadır. Ormanlar ağaç bakımından oldukça zengin ve çeşitlilik arz eder. Ormanları genelde meşe ve gürgen agaçlarından oluşmuş olsada kestane ağaçları hatırı sayılır miktardadır ve meyveleri köy ekonomisine büyük katkı sağlar. Köyün ormanlık yerlerinde (ekonomik değer olarak kullanılmıyor.)birçok bitki çeşitliliği vardır ki Anadolu'nun karadeniz bölgesi haricinde görülmez. Mevye ağaçları olarak fazla çeşitlilik arz etmez.Elma,armut,dut,fındık,töngel(muşmula),kiraz, ceviz,üzüm (kara üzüm,çavuş üzümü) bol olarak yetiştirilir. Ormanlarında yaban mantarı (saçaklıca, geğik mantarı, dılbıran mantırı, duvakluca, içikızıl, uzunbacak vb.)bol yetişir ve köy ekonomisini katkı sağlar.


  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi vardir ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol yarıasfalt olup mahallelerine giden yollar sıtabilize ve taşlıktır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyün Sinop'la olan bağlantı yolu 29 KM)asfalttır. Tekke Köyü-İncirpınarı üzerinden Ayancık yolu (54 KM)asfalttır. Erfelek ile üç ayrı yol bulunmakta olup, 1-Bektaşağa üzerinden olan yol asfalttır ve diğirlerine göre en uzun (19 KM) yoldur. 2-Tekke Köyü bağlantı yolundan Zincirlikuyu istikametinden Erfelek'e gidin yol (Köy içinden 14 KM) asfalttır. 3-Köyün içinden Erfelek'e bağlanan yol içlerindeki en kısa (11 KM.)yoldur. Zincirlikuyu Mevkine kadar olan yol tamamen taşlık ve bakımsızdır.Zincirlikuyu Mevkinde Tekke Köyü Bağlantı yolu ile birleşir ve burada asfalt başlar.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş