Kızılcıkdere Köyü Merkez Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kızılcıkdere Köyü Merkez Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızılcıkdere Köyü Kırklareli Merkez - Kızılcıkdere Köyü Bilgileri - Kızılcıkdere Köyü Hakkinda - Kızılcıkdere Köyü Resimleri  Kızılcıkdere, Kırklareli ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Kızılcıkdere adı: Kızılcıkdere kurulurken Ertuğrul Gazi'nin adı verilmiştir. Köyün adı, Kırklareli köy kayıtlarının 46. cildinde Ertuğrul olarak geçmektedir. Cumhuriyet kurulduktan sonra köyün adı değiştirilmiştir. O zaman derelerinde bol miktarda kızılcık ağacının olmasından dolayı Kızılcıkdere adını almıştır.

  İlçe: MERKEZ - İl: KIRKLARELİ

  Köy Muhtarı: İSMET DURSUN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (288) 263 43 02-263 12 23

  Cep Telefonu: 0 (544) 263 43 02

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 9 km

  İlçeye Uzaklığı: 9 km

  Rakım: m

  Tarihi
  Bugün Kızılcıkdere'nin bulunduğu yerde eskiden 2. Abdülhamit'in torununa ait bir çiftlik vardı. Bir Amuca köyü olan Gaybılar'ın, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşıyla Bulgaristan'ın eline geçmesi üzerine, Bulgar egemenliğinde yaşamak istemeyen Karadayı Ailesi, Gaybılar Köyünden güneye doğru göçüp bu çiftliği satın aldı. Karadayılar'ın ardından aynı köyden başka ailelerin de gelip çiftliğin etrafına yerleşmesiyle Kızılcıkdere köyünün temeli atılmış oldu. Zaman içinde Bulgaristan'ın Yumrukkaya, Gündüzler, Belören, Dikence, Bokluca, Gaybılar ve Çırpan köylerinden Amuca Kabilesi'ne mensup 60 hane daha geldi ve 1887 yılında köy kurulmuş oldu. Resmi olarak köyün kuruluşu 1897 yılında kayıtlara geçmiştir. 1900 yılında köyden ayrılan 20 hane Balıkesir'deki Ertuğrul Köyü'nü kurmuşlardır. Gidenlerin çoğu Yumrukkaya kökenlilerdi.

  (Kaynak kişiler. Enver Solak. K.eli/Kızılcıkdere .1917.2003Ortaokul. Hasan Aktı. Kırklareli/Deveçatağı. 1922. İlkokul. Ahmet Sayan. Balıkesir /Ertuğrul. 1926. İlkokul. Ali Açıl.K.eli/ Deveçatağı. İlkokul. 1930-1998 Sami Doğancılar. Balıkesir/Ertuğrul. 1935. Emekli Ast Subay.

  Kızılcıkdere Köyünü kuranlar Amuca Kabilesindendir. Başbakanlık Arşivindeki “Osmanlı İmparatorluğu’nda oymak ve cemaatler” ile ilgili kayıtlara göre Amuca Kabilesi, 15. yüzyılda Anadolu’dan Balkanlara geçip yerleşen Yörük Türkmen oymaklarından birisidir.

  Kabilede kime sorulursa sorulsun “ Siz kimin soyundansınız? ” denildiğinde “Biz AMUCA KABİLESİNDEN ERTUĞRUL GAZİ SOYUNDANIZ“ denir. Bu kabileye "amuca" -bugünkü söyleyişle "amca"- denilmesinin sebebi Amucaların, Ertuğrul Gazi’nin büyük oğlu, Osman Gazi’nin ağabeyi olan GÜNDÜZ ALP’in soyundan geliyor olması, yani Osman Gazi'nin soyundan gelenlerin amcası olmasıdır. Balkanlara gelindiğinde ilk kurulan Amuca köylerinden birinin adının GÜNDÜZLER olması, bunun göstergelerindendir. Kızılcıkdere'yi kuran Amucaların köye "Ertuğrul" adını vermeleri ve daha sonra köyden ayrılıp Balıkesir'de başka bir köy kuran Amucaların bu köye de "Ertuğrul" adını vermeleri O'nun soyundan geldikleri içindir. ama artık herkez bizi sucukları ile meshur olan kızılcık dere ismi ile tanıyor kırklareline yakınız yeni yapılan yol var yakında oda acılacak asvalt yol gectıgı ıcın koyun onunden herkez bızı tanıyor...

  Sonuç olarak Kızılcıkdere’yi kuran Amucalar, Kayı Boyu’na mensup bir Türkmen oymağıdır. (Kaynak: Araştırmacı yazar Refik Engin'in yazıları, Cevdet Türkay 1979, Birdoğan 1990 :216, Soysü 1992 :146)

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya
  Kızılcıkdere köyü Kırklareli İli'nin Merkez İlçesi'ne bağlı bir köydür.Köyün İklimi, Karasal iklimi etki alanı içersindedir.Merkez ilçeye Uzaklığı 9 km dir.

  İklim
  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. kırklarelinde kalelik dediğimiz ormanlık alan mevcuttur burada hafta sonları piknik yapmaya gelenlerle dolar. köy arazisinin 4te1i organize saha olarak fabrika yapımına ayrılmıştır

  Nüfus

  2000 863
  1997 857

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.sucuk üretiminde kırklarelinde oldukça ileridir. sucuklarımızın çok güzel olduğu için hep sucukların arkasındayız

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - İsmet Dursun
  1999 - Ali Turgan
  1994 - Ali Güçlü
  2009 - İsmail Kenar

  Altyapı bilgileri
  Taşımalı Eğitim sistemine bağlı olarak komşu köyler köy okulumuzda eğitim verilmekte,Köyde ilköğretim okulu vardır. Cami vardır, Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur.725 S.Tarım Kredi koop ile S.s.Tarımsal köy kalkınma kooperatifi vardır.

  Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızılcıkdere Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş