Kızılburun Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kızılburun Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gürün Kızılburun Köyü - Kızılburun Köyü Hakkında - Kızılburun Köyü Tanıtımı - Kızılburun Köyü Resimleri
  İlçe: GÜRÜN

  İl: SİVAS


  Köy Muhtarı: SALİH AYDOĞAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: (0346) 732 10 01

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 145

  İle Uzaklığı: 150 km

  İlçeye Uzaklığı: 12 km

  Rakım: 1700 m


  Tarihi

  Köy adını GÜRÜNle, Karadere arasındaki kızıl toprağıyla meşhur KIZILBURUN Platosundan alır ,Güründen Kayseri istikametine gidilirken beyaz toprakların bittiği yerde kızıl burun [çıkıntı]şeklide bir platonun ucu gözükür, ismin burdan geldiği sanılmaktadır. geçmişi öncleri yayla olarak kullanılırmış sonraları tahmini 1893 önceleri. Daha sonrası dönemlerde osmanlı tapu kayıtları bulunmaktadır .

  '''Köyün etnik kökeni Türkmendir. Köylü genelde anadolu geleneğine sıkı sıkı bağlıdır. Köyde DİMİYETLER[Aydoğan,Aydoğar] , DEVECİLER[Deveci,Kekeç] , adında iki sülalenin mensubları oturmaktadır.POLAT,DERE, KEŞÇİ ve ŞENER soyadlı ailelerde vardır. Hedik ve nevruz ,koç katımındaki toplanmaları meşhurdur.Düğünleri üç gün olur,düğünlerde davul zurna çalınır,düğünler yemek ikramlıdır, ortaoyunu geleneği sürdürülmektedir,kültür olarak Kerkük Türkmenlerine çok benzemektedir. Ferhat ile Şirin hikâyesinin köyün kuzey batısındaki bir bölgede geçtiği rivayet edilir. Köyde karadere, cıngıllı , yurt , bozyurt, ağgedik , tavşançalı , yuvalıçayır , kızılyatak , körpınar,emiroğlu, tekgöz,sarıtaş,karataş,kızılburun ağagedik,alibaşıngeni ,kuyulu,bekteşinözü,sarı mağra,şuğul[yeni çıktı adıyla bir yeraltı mağrası 80li yıllarda ortaya çıkmıştır],tuğlu,karaziyaret,bucak,göktepe,gölgeli kaya, çatal kaya,tavşan çalı,hayran ovası, yayla, cingörmez,seksenveren,tepebaş,mazıkıran,adaçalı,sö ğütlü dere,reyhan sekisi, yavşanlıyazı gibi yerel bölgeler mevcuttur.'

  Coğrafya

  Sivas iline 150 km, Gürün ilçesine 12 km uzaklıktadır. Mazıkıran geçidinden sonra sağa ayrılan stabilize yolla köye ulaşılır. Köyün yolları virajlı ve de yer yer uçurumların kenarından geçer. Köye ilk girişte mezarlıklar göze çarpar.Karakuyu Köyüne gidilen yol köyün içinden geçer. Köyün merkezinde cami kenarında iki ayrı çeşmesi mevcuttur. Köyün içinden geçen küçük derenin etrafında yer yer selvi, ceviz, elma ağaçları vardır.köyün okulu caminin arkasında olup yeni yapılmıştır. Köyün aşagı ve yukarı kısımlarında köylülerin hasat mevsiminde kullandıkları harmanlıklar vardır. Meşhur bağları; tekgöz, kızılyatak,yurt,bozyurt,karadere civarında şekillenmiştir.

  İklim

  Köyde karasal iklim mevcuttur. Kar yoğun bir şekilde kışın kendini hissettirir. Köy yolları nadiren de olsa kapanır. Köyün vadide yer alması ılıman bir hava oluştursa da sert rüzgarlar bu olumlu durumu ortadan kaldırmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır , taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır.telefon santralı vardır, Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [stabilize] olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızılburun Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş