Kızılüzüm Köyü Cumayeri Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kızılüzüm Köyü Cumayeri Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kızılüzüm köyü bilgileri - kızılüzüm köyü tanıtım - kızılüzüm köyü resimleri  Kızılüzüm, Düzce ilinin Cumayeri ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı; Karadeniz iklim koşullarına uygun olarak yetişen yabani kara üzümün, eylül-ekim aylarında, yükseltisnin 750 metreyi aşması ve havanın bu aylarda serin gitmesi nedeniyle tam olarak olgunlaşamayan yabani kara üzümün kızıl renkli kalması nedeniyle köye "KIZILÜZÜM KÖYÜ" denmiştir. Tarihçe:1878-1879 Osmanlı-Rus Savaşının Kafkaslar ve Doğu Karadenizde oluşturmuş olduğu göç dalgası ile Ordu, ve Giresun dan göç eden gruplar köyün kurucuları ve ilk sakinleridir.öncesi ile ilgili kesin bilgiler bulunmamakla beraber Rumlar'ın yaşamış olduğu söylentiden ibarettir.
  Kültür

  Doğu Karadeniz göçmenlerinin oluşturmuş olduğu köyde yaşam tarzı Karadenize özgüdür.Yemek çeşitliliği de Karadenize hastır. Kara lahana ve mısır ekmeği en canlı ve unutulmayan çeşitlilik olarak her zaman ilk sıradadır.
  Coğrafya

  Düzce iline 38 km, Cumayeri ilçesine 18 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 227
  1997 281
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi bugün tamamıyla fındık üretimine dayalıdır.Köyü çevreleyen ormanlar dışında tüm arazi fındık bahçeleri ile kaplanmıştır. Yıllık fındık üretimi 500-600 ton kadardır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde,2 ilkokul olmasına rağmen bugün hizmet vermemektedir.Bunun en büyük nedenlerinden biri, kış aylarında köy halkının çok büyük çoğunluğunun (%70) çevredeki yerleşim birimlerine göçmesidir. ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köye ulaşım, bağlı bulunduğu ilçe olan Cumayeri üzerinden batıya doğru 18 km.,Sakarya-Hendek ilçesinden Kuzey yönünde Çam dağı üzerinden 26 km.,yine Sakarya Kocaali ilçesinden güney yönünde 20 km. ve yolların tamamı asfalttır.Köy, Sakarya ili Kocaali ilçesine bağlı Kızılüzüm Köyü ile iç içe geçmiş vaziyyette ve biri diğerinin devamı niteliğindir.Kamu hizmetleri farklı iki il tarafından yürütülür.Bütünleşik bir köy görünümünde olan her iki Kızılüzüm Köyü için farklı telefon kodu kullanımı ,farklı yönlere taşımalı eğitim olması vb. gibi ilginçlikler bulunmaktadır.

  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızılüzüm Köyü Cumayeri Forum Tarih
Kızılüzüm Köyü Hakkında Bilgi Kemalpaşa İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Kızılüzüm Köyü Kocaali Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Kızılüzüm İlköğretim Okulu Kemalpaşa İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Kasım 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş