Kızık Köyü Ovacık Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kızık Köyü Ovacık Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kızık köyü bilgileri - kızık köyü resimleri - kızık köyü tanıtım  Kızık, Tunceli ilinin Ovacık ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  Kızık köyü halkı irani bir alt dil olduğu ileri sürülen zazaca dilini kullanırlar.Mezhep olarak aleviliği benimsedikleri zamanla yaşadıkları topraklar nedeni ile bir türkleşme sürecini girdikleri görülür.Köy halkının geçmişden günümüze sürdürdüğü bir çok geleneği vardır;örneğin düğünlerinde damatın mısayb ile çatıya çıkarak gelin ve etrafında toplanan yakın çevresine elma ve şeker atması buna bir örnek gösterilebilir.Köyde 1980 li yıllarda ileri sürülen bir ağalık sistemi şu anda yekisini yitirmiş köyde kalan kitle kendi aralarında kardeş ve komşuluk ilişkilerinin ön planda olduğu bir hayat sürmektedirler.
  Coğrafya

  Tunceli iline 84 km, Ovacık ilçesine 22 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 77
  1997 -
  Ekonomi

  Kızık köyünde çok az sayıda kalan nüfus hayvancılık ve tarım ile uğraşmakta ancak doğa şartlarının zorluğu ve köyde genç nufus az oluşu bu uğraşıyıda kısıtlı alanlarda yapma imkânı sunar.Köy halkı genellikle geçimini İstanbul,İzmir ve Ankara gibi metropeller ve yurt dışında olan 1. derece akrabalarından yardım alarak geçimini sürdürürler.Köyde çok kısıtlı miktarda arıcılık faaliyetleride yer almaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır . Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye bağlı bir mezra bulunup bu mezrada 4 aile yaşamakta köyde şuanda hala yaşamını sürdüren ailelerin soyadları Gündüzkanat,Yıldız;Gülmez köyde 1980 li yıllarda Cingözler,İnanmazlar ve Emre soy isimli aileler geçimini sürdürmekte idi Kızık köyünün muhtarı Rahmi YILDIZ yaşamını köy mezrasında sürdürmekte köye zazacada halk arasında kurdeşi ismi ile söylem getirilir.
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kızık Köyü Ovacık Forum Tarih
Kızık Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kızık Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Kızık Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Kızık Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Kızık Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş