Kıyas Düzeyi Nedir - Kıyas Düzeyi Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 27 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kıyas Düzeyi Nedir - Kıyas Düzeyi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kıyas düzeyi ne demektir - kıyas düzeyi kavramı


  Kıyas düzeyi (comparison level) bireyin belirli bir ilişkiden elde ettiği kazanç ve kayıplarını değerlendirdiği bir kıyaslama standardıdır; bu standart onun ulaşmayı düşündüğü kazançların ve kabul edebileceği kayıpların düzeyini ifade eder.

  Kıyas düzeyi kavramı bireylerin diğerlerine onlardan bir şey elde etmek için bağımlı olduğunu öngören Thibaut ve Kelley'in sosyal takas ya da karşılıklı bağımlılık teorisi çerçevesinde ortaya attıkları en önemli kavramlardandır. Diğerleriyle ilişki kıyas düzeyinden daha çok doyum sağlarsa bireyin onlara karşı ve onlarla ilişki hakkındaki duyguları olumlu yönde gelişir.

  Aksi halde ilişki zayıflar ve olumsuz duygular güçlenir. Karşılıklı bağımlılık teorisine göre insanlar bir ilişkide hep aynı noktada kalmazlar ilişkilerini potansiyel ilişkilerle karşılaştırırlar alternatifler için kıyas düzeyleri geliştirirler.

  Alternatifler için kıyas düzeyi (comparison levels for alternatives) bir ilişkiyi sürdürüp sürdürmeme konusunda karar vermek üzere kullanılan değerlendirme standardıdır. Mevcut ilişki bir seçenek veya alternatif için kıyas düzeyini aşarsa ilişki istikrarlı olarak devam eder aksi halde ilişkiyi sona erdirme eğilimi belirir.

  Alternatifler için kıyas düzeyi yalnızca kişinin çevresinde kolayca bulabileceği spesifik alternatif ilişkilerden değil aynı zamanda alternatiflerin daha geniş bir bileşkesinden ve halihazır ilişkiye olan bağlılığın sonlandırılmasının (noninvolvement) arzulanır olup olmadığından da etkilenir.

  Bazı hallerde mevcut ilişkinin doyum sağlayıcı olmadığı halde sürdürülmesi alternatifinin kıyas düzeyinin daha olumsuz olmasıyla açıklanabilir.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kıyas Düzeyi Nedir Forum Tarih
Eskiyassıpınar Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Kıyaslar Köyü Mengen Bolu Bolu Tanıtımı 31 Mart 2010
lköğretim öğrencileri kıyasıya yarıştı Eğitim Haberleri 25 Mart 2010
Kıyas Nedir? İzah eder misiniz? Dini Sorular ve Cevaplar 23 Ekim 2009
Çocuğunuzu Başkalarıyla Kıyaslamayın! Çocuk Sağlığı ve Bakımı 27 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş