Kıyamet Günü Mezarından İlk Kalkacak Olan Kimdir?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda DilzaR tarafından 28 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Kıyamet Günü Mezarından İlk Kalkacak Olan Kimdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah-u Zülcelal Cebrail'i, Mikail'i ve İsrafil'i diriltince onlar Hz. Peygamber (S.A.V.)'in kabri başına varırlar. Yanlarında bir binek hayvanı ile birlikte cennet elbiseleri bulunur. Onlar yanına varınca Peygamber Efendimizi örten toprak yarılır. Peygamber efendimiz (S.A.V.), Cebrail'i görünce : “Ya Cebrail, bu gün ne gündür?” diye sorar. Cebrail de Peygamber Efendimize; “Bugün kıyamet günü, Hakke günü ve Karıa günüdür.” diye cevap verir. Peygamber Efendimiz Cebra'il'e: “Peki, Cenab-ı Allah, ümmetime ne yaptı?” diye sorar. Cebrail de Hz. Peygamber Efendimize: “Sana müjde, çünkü mezarı üzerindeki toprağı ilk yarılan kimse sensin.” diye cevap verir. Bir süre sonra, Allah İsrafil'e emir verir ve o da Sur'u üfler. O zaman bir de bakarsın ki, tüm canlılar ayağa dikilmiş bekliyorlar.
  Bu ayet ve hadislerden anlaşıldığı üzere kıyamet aniden kopacaktır. Hadislerde de geçtiği gibi insan kumaş satınca kumaş topunu toplayamadan, havuzunu sıvadığında ondan su içemeden, hayvanından sağdığı sütü içemeden, ağzına götürdüğü lokmayı yutamadan kıyamet kopmaktadır.
  İşte kıyamet böyle hemen aniden koptuğundan insanın buna kendisini hazırlaması lazımdır. Her an ben öleceğim diyerek hazırlanması, kendi ile Allah arasındaki durumu düzeltmesi lazımdır. İnsan kendini Allah'ın affına layık yapmak için, ölmeden önce daima Allah'ın istediği şekilde hareket etmelidir.
  Allah-u Zülcelal'in emri ile İsrafil (Aleyhisselam) sûr'a üçüncü sefer üflediği zaman, insanlar dirilip kabirlerinden dışarıya çıkarlar. Bu esna da bazı insanlar şöyle derler: “ Vay halimize! Bu ceza günüdür. Bu inkar ettiğimiz hüküm günüdür.” (Saffat; 20-21), “Ah keşke ölmüşken kökten yok olsaydık.” (Hakka; 27)
  Bundan sonra tüm canlılar mahşer yerine çağrılırlar. O dehşetli günde herkes ameline göre mükafat veya ceza görür
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kıyamet Günü Mezarından Forum Tarih
Kıyamet Günü Nedir - Kıyamet Günü Hakkında Bilgi Dini Terimler Sözlüğü 28 Kasım 2010
Kuran Ayetlerine Göre Kiyamet Günü Neler Olacak? Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 17 Ocak 2009
Kiyamet GÜnÜ Sorulacak Sorular Dini Sorular ve Cevaplar 10 Ocak 2009
Kiyamet günü Allah'in rahmeti İman ve İslam Forumu 30 Ağustos 2008
"Üç kişi vardır, Kıyamet günü Allah Teâla Onlarla Konuşmaz... Sünnetler & Hadisler 13 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş