Kıyıkçı Köyü Andırın Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kıyıkçı Köyü Andırın Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kıyıkçı Köyü Andırın - Kıyıkçı Köyü resimleri - Kıyıkçı Köyü hakkında - Kıyıkçı Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: ANDIRIN - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  bilgi yok

  Kıyıkçı, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihi hakkında yazılı bir kaynak yoktur. Tahmini olarak 1750 yıllarında dogu Çukurova aşiretlerinin göç yolu üzerinde Ceyhan Keşiş çayı kavşağında olan yere Elbistan yöresinden gelen kişilerce yurt edinilmesi sonucu oluşan bir köydür. İsmini buraya gelen üç kardeşlerin çok temiz giyimli ve bakımlı atlarla komşu köylere düğünlere gidip cirit oynamaları esnasında orada bulunan kişilerin beğenisini kazanıp kıyaklar diye anılmaları kıyaklar kelimesinin zaman içinde değişime uğrayarak Kıyıkçılar ismini alması ile oluşmuştur.

  Kültürü

  Kültürel yapısı, Anadolu Türkmen aşiretleri yapısında olup göçebe kültürü ile özdeşmiştir. Kültürel yapının izleri; köy düğünlerinde oynanan serçe, göde, sinsin, oyunlarında görülmekte olup bu oyunların genellikle göçebe Türkmenler'in tümünde görmekteyiz. Ayrıca düğünlerde çekilen halaylar, söylenen türküler, Anadolu Türkmenleri'nin halay ve türküleri ile aynıdır. Bunun dışında, yakın zamana kadar kadınların dokuduğu kilim, heybe, çuval motifleri de göçebe kültürünün motiflerini taşımaktadır. Ama günümüzde bu kültürel faliyetler giderek azalmaya yüz tutmuştur. Artık düğünlerde, Batı kültürünün hakimiyeti, izlerini göstermektedir.

  Yemek bakımından zengin çeşitleri vardır. Bu yemeklerin başında, yabani yılan otu denen bir bitkinin yoğurtla mayalanıp terbiye edilmesi ile yapılan yemek gelir. Ayrıca içli köftesi, bulgurun yoğurularak içne kıyma doldurulup suda haşlanması ile yaplan yemeği belirgin türleridir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 318
  1997 -

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 M.Akif ÜÇGÜL
  1999
  1994
  1989
  1984

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ancak köy içindeki yollar stepze[bozuk]haldedir.

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kıyıkçı Köyü Andırın Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş