Kıyı Çeşitleri Nelerdir - Kıyı Tipleri Nelerdir

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 3 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kıyı Çeşitleri Nelerdir - Kıyı Tipleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kıyı Tipleri Nelerdir - Kıyı Çeşitleri Nelerdir-Kıyıların Şekillenmesinde Etkili Faktörler

  Kıyı Tipleri


  Kıyıların Şekillenmesinde Etkili Faktörler:
  1. Dalgalar
  2. Akıntılar
  3. Gel-git
  4. Akarsular
  5. Buzullar
  6. İç kuvvetler
  7. Kıyıdaki dağların uzanış biçimi
  8. Canlılar (Mercanlar) (en az etkili)
  9. Rüzgarlar (Dolaylı etkiye sahip)

  KIYI TİPLERİ


  1. ENİNE KIYILAR: Dağların kıyıya dik uzandığı yerlerde görülür. Ör: Ege Bölgesi Kıyıları (Edremit-Kuşadası arası). Bu kıyılarda; girinti-çıkıntı fazladır. Kıta sahanlığı geniştir. İç kesimlere ulaşım kolaydır. Limanların Hinterlandı geniştir. Deniz etkisi iç kesimlere kadar sokulabilir.

  2. BOYUNA KIYILAR:
  Dağların kıyıya paralel uzandığı yerlerde görülür. Ör:Karadeniz ve Akdeniz Kıyıları. Bu kıyılarda; girinti-çıkıntı azdır. Doğal limanlar azdır ve hinterlandları dardır. İç kesimlere ulaşım zordur. Dalga aşındırması ile falez oluşumu fazladır. Kıyı ile iç kesim arasında iklim, bitki örtüsü, ekonomik faaliyetlerde farklılık fazladır.

  3. RİA TİPİ KIYILAR:
  Akarsu vadilerinin deniz suları altında kalmasıyla oluşan kıyı tipidir. Ör: İstanbul-Çanakkale Boğazları, Haliç ve G.Batı Anadolu Kıyılarıdır.

  4. DALMAÇYA KIYI TİPİ:
  Kıyıya paralel uzanmış dağların çukur kısımlarının deniz suları altında kalmasıyla oluşan kıyı tipidir. Dağların yüksek kısımları kıyıda adaları oluşturur. Ör:Adriyatik denizinde Dalmaçya kıyıları (eski Yugoslavya kıyıları). Yurdumuzda Antalya- Kaş kıyıları buna örnektir.

  5. LİMANLI KIYILAR: Geniş tabanlı vadilerin veya koy-körfezlerin deniz suları altında kalmasıyla oluşan kıyı tipidir. Ör:Karadeniz’in kuzeyindeki kıyılar (odessa, Dinyeper, ) buna örnektir. Yurdumuzda ise B. ve K. Çekmece kıyıları böyle kıyılardandır.

  6. HALİÇ (ESTUAR) TİPİ KIYILAR: Gel-git olayının etkisiyle akarsu ağızlarında oluşan kıyılardır. Kuzeybatı Avrupa kıyılarındaki önemli limanlar buna örnektir. Yurdumuzda yoktur.

  7. FİYORT TİPİ KIYILAR: Buzul vadilerinin sular altında kalmasıyla oluşan kıyılardır. Bu kıyılara en iyi örnek İskandinav Yarımadasındaki kıyılar gösterilebilir. Eğer kıyıda adalar var ise ve kıyının girintisi- çıkıntısı fazla ise bu tür kıyılara skyer tipi kıyılar denir. Ör:Norveç kıyıları

  8. RESİF KIYILARI:
  Mercan iskeletlerinin üst üste birikmesiyle oluşan kıyı tipidir. Ör:Mercan adaları kıyıları (Avustralya Kıtasının doğusunda).
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kıyı Çeşitleri Nelerdir Forum Tarih
Kıyı Çeşitleri, Kıyı Tipleri Nelerdir? Ülkeler Coğrafyası 3 Ocak 2012
Nüfusun kıyı bölgelerde akarsu boylarında toplanmasının sebepleri nelerdir? Sorular ve Cevaplar 12 Ekim 2015
Türkiye'de dağların kıyıya paralel uzanmasının sonuçları kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 1 Nisan 2014
Ülkemizin Kıyı Bölgelerinde Yağışın İç Kesimlere Göre Fazla Olmasının Sebepleri Neler Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 14 Kasım 2013
Dağların Kıyıya Paralel Uzanmasıyla Deniz Etkisinin İç Kesimlere Ulaşamaması Doğa ve Bitkiler 5 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş