Kıtalarına Göre Sıradağlar

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kıtalarına Göre Sıradağlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kıtalarına Göre Sıradağlar

  Asya'daki sıradağlar

  Hindistan'daki sıradağlar

  • Karakurum
  Karakurum, Pakistan, Çin ve Hindistan'daki sıradağlar.Bu dağlar Himalayalar'ın batı uzantısıdır.
  Yüksek yokuşlarda veya kuytu yamaçlarda, Rosa webbiana, Berberis pachyacantha, Polygonum viviparum, Juniperus polycarpus, Potentilla desertorum, Mertensia tibetica, Salix denticulata, Spiraea lycoides gibi bitkiler egemendir.


  • Himalaya Dağları
  Himalaya Dağları, dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağlarıdır. Asya'nın orta güney kısmında, doğu batı doğrultusunda uzanır. Dünyanın en yüksek zirvesi Everest'i (8850 m.) içine alır. Everest Tepesi, Nepal ile Tibet (Çin) sınırında yer alır. Everest tepesi Nepal'in sınırları içersindedir. Himalayalar, levha tektoniği kuramına göre, iki kıtasal levhanın yani Hindistan levhası ve Asya levhasının çarpışması sonucu oluşmuştur ve bu oluşum halen devam etmektedir. Pakistan, Hindistan, Çin, Nepal ve Butan' dan geçen 2400 km uzunluğundaki Himalaya dağ zincirinin buzulları, Asya' nın 9 büyük nehrini besliyor. 1,3 milyar insan, bu su yollarına bağımlı olarak yaşıyor. Verilere göre ise Himalayalarda sıcaklıklar, son 30 yıl içinde on yılda bir 0,6 ile 0,15 derece artmakta ve sıcaklıkların artmaya devam etmesi halinde 50 yıla kadar buzul ve karların tamamen erimesi bekleniyor.

  Dikkate değer Himalaya dağcıları


  • George Mallory (1886–1924) Everest Dağına ilk çıkış denemesi; Kuzey yüzünde öldü.
  • Noel Odell (1890–1987) İngiliz. İlk tırmanış, 1936, Nanda Devi(Hindistan'daki en yüksek ikinci dağ ), En yüksek doruk noktsında 1950' ye kadar kaldı.
  • Bill Tilman (1898–1977) İngiliz. Nanda Devi'ye ilk tırmanış denemesi 1936.1934 'de, ilk kişi Nanda Devi mabedi içine girmeyi denedi.
  • Eric Shipton (1907–1977) İngiliz.Bill Tillman ile, Nanda Devi mabedine ilk nüfus eden .Khumbu Glacier üzerindeki Everest'e giden yolu keşfetti.
  • John Hunt (1910–1998) İngiliz. Everest Dağı seferinin lideri,1953.
  • Tenzing Norgay (1914–1986) Nepalli Sherpa dağcı. Edmund Hillary'nin yanı sıra Everest'teki ilk dağcı .
  • Maurice Herzog (doğum. 1919) Sekizbinlik zirvelerden biri olan Annapurna ya 1950 de tırmanan ilk kişi.Soğuk yakması dolayısıyla bütün ayak parmaklarını ve el parmaklarının çoğunu kaybetti.Tepe 1970 yılına kadar tekrar tırmanılmadı.
  • Sir Edmund Hillary (doğum 1919)Yeni Zelandalı dağcı ve kaşif, Tenzig Norgay'la ile birlikte Everest'e çıkan ilk kişi.
  • Tom Bourdillon (1924–1956)İngiliz Everest keşif heyetinin 1951,1952 ve 1953 deki üyesi, Edmund Hillary ve Tenzing Norgay fethetmeden 3 gün önce Everest in zirvesine 300 fit yaklaştı.
  • Hermann Buhl (1924–1957) Nanga Parbat a ilk tırmanış denemesi 1953 (Yalnız ve oksijensiz tamamlamıştır).Broad Peak e ilk tırmanış denemesi.Chogolisadan düşüp öldü.Cesedi bulunamadı.
  • Willi Unsoeld (1926–1979) Birleşik Devletler.Everest'e ilk denemesi batı yüzünden, 1963. Kızı Nanda Devi Unsoeld 1976 da Nanda Devi nin keşif seferinde öldü.Mount Ranier'de çığ düşmesi sonucu öldü, 1979.
  • Chris Bonington (doğum. 1934) Annapurna'a ilk tırmanış denemesi (Güney yüzü), 4 Everest'e dört tırmanış denemesi.
  • Nawang Gombu (doğum. 1936) Hintli dağcı.Everest'e iki defa tırmanan ilk dağcı : 1963 ve 1965.
  • Jim Whittaker (doğum. 1936) Birleşik Devletler. Zirveye tırmanan ilk Amerikalı.
  • Reinhold Messner (doğum 1944) İtalyan dağcı.Sekizbinlik'lerin bütün ondördüne tırmanan ilk insan.
  • Jerzy Kukuczka (1948–1989) Polonyalı dağcı. 10 yeni rota belirleyerek 14 sekizbinliğin hepsine diğerlerinden daha hızlı tırmanmıştır.
  • Nazir Sabir Pakistanlı dağcı. Tek denemede 2 sekizbinliği(Broad Peak ve Gasherbrum II) ilk tırmanan kişi.
  • Jaime Viñals Everest Dağı'na tırmanan ilk Orta Amerikalı kişi.[1]
  • Casey Mackins İngiliz Dağcı.Everest'e 1984 de Tibet'ten yeni bir rotadan oksijensiz tırmandı.Daha sonra 1990 da ünlü denizden zirveye keşfinde Nepal den tırmanmıştır.Everest'e deniz seviyesinden başlayarak (Bengal Körfezi) tırmanan ilk kişidir.
  Irak'taki sıradağlar



  • Hemrin dağları

  Hemrin Dağları (Kürtçe: Çiyayê Hemrîn veya Çiyayên Hemrîn, Arapça: جبل حمرين), Irak'ın başkenti Bağdat'ın 60 km doğusunda, Diyala İli ve İran sınırından, Bağdat'ın 260 km kuzeyinde bulunan Kerkük'e kadar uzanan sıradağlardır. Bu dağlık alan Zagros dağlarının en batıdaki dalgalanmalarından biri olarak görülür ve Arap Irak'ı ile Kürtlerin çoğunlukta yaşadığı Kürdistan bölgesinin doğal bir coğrafî sınırı olarak görülmüştür. Bu kanı Iraklı tarihçi Abdül-Rezzak El-Hassani'nin Irak'ın Siyasi Tarihi isimli kitabında desteklenmiş, Hemrin Dağları'na ayrıca Cecil J. Edmonds da yazılarında yer vermiştir.[1]



  • Sincar dağları

   Sincar dağları (Kürtçe: چیای شه¤نگال / شه¤نگار Şengal ), Irak'ın kuzeybatısında Dicle ile Fırat arasındaki kuru yayla olan El Cezire bölgesinde bulunan sıradağı. Nineve İli'nin Sincar şehrine yakın olduğu için Sincar adı verildi.
   Başlıca su kaynağı Sincar dağlarının güneyinde Tartar'a devam eden 130 mil (210 km) uzunluğundaki Tartar Vadisi'dir. En yüksek noktası 1.356 metre yüksekliğindedir.
  • Zagros dağları
  Zagros dağları ya da Zagroj dağları İran ve Irak'ın en büyük sıradağlarının adıdır. Uzunluğu İran'ın Irak sınırından Basra Körfezi'nin güneyine kadar 1.500 km'dir. Sıradağlar Hürmüz Boğazı'nda sona erer. Zagros'un en yüksek yeri 5.098 metre yüksekliğindeki Dena doruğudur.
  Kazakistan'daki sıradağlar


  • Küngöy Ala dağları

   Küngöy Ala[1] dağları veya Kengey Ala dağları, (Kırgızca: Кенгей Ала-Тоосу veya Кÿнгöй Ала-Тоосу; UFA: /kenkéj ɑlɑtoːsú/) Orta Asya'da bulunan Kırgızistan'dan başlayıp Kazakistan içlerine kadar uzanan bir dağ sırasıdır.
   Küngöy (Kengey) Ala dağları, Tanrı Dağları'nın bir parçası olup, Kırgızistan'nın güneydoğusunda, Issık-Göl İlindeki Issık Göl kuzey kıyıları boyunca Kazakistan içlerine kadar uzanır.
  Pakistan'daki sıradağlar

  • Himalaya Dağları
  • Karakurum
  • Hindukuş Dağları
  Hindukuş Dağları (Farsça: هندوکش, Hentli هندو + öldürmek کشتن), Orta Asya'da büyük bir dağ sırası. Tibet sınırında Karakum dağlarından ayrılır ve güneşe doğru uzanarak Afganistan'da Kabil şehrinin kuzeybatısında, biri Herat'a öbürü Kandmar'a giden iki kola ayrılır, 650 km boyunca uzanır. Yükseklikleri 6.000-7.500 metre arasındadır. Volkanik bir toprağı vardır. Zümrüt, yakut gibi değerli taşlar bulunur.

  Çin'deki sıradağlar


  • Altay dağları
  • Karakurum
  • Pamir Dağları
  Pamir Dağları, Orta Asya'da Tacikistan-Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi sınırında bulunan, lalenin ana vatanı olan ve Himalaya Dağları'nın kuzey silsilelerini teşkil eden sıradağlar.

  Hisar Vadileri Tanrı Dağları'nı Pamir Dağ Sisteminden ayırır.Bir diğer adıda Zalım Halıt olan Pamir Dağları, aynı zamanda Sincan içlerine 1.760 km girer. En yüksek zirvesi 7495 m. yüksekliği ile Somoni Zirvesi'dir.
  Pamir Dağları'ndan gelen Seyhun ve Ceyhun nehirlerinin sularının birikmesi ile bugün kurumakta olan Aral Gölü oluşur.

  • Tanrı Dağları
  Tanrı Dağları (ya da Tien-Şan, eski Türkçe: تنكرى تاغ, Tenğri tağ; Uygurca: تەڭرىتاغ, Tengri Tagh; Çince: 天山; Pinyin: Tiānshān, Wade-Giles: T'ien-shan), Orta Asya'da bulunan büyük dağ sistemlerinden birini oluşturan sıradağlardır.
  Bugünkü siyasi coğrafya dikkate alınırsa, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi kısımlarına yayılır. Tanrı Dağlarının 1,000,000 km² lik alanı kapladığı hesaplanmıştır.
  Kuzeyde Çungar ve Güney Kazakistan düzlükleri, güneydoğuda Tarım Havzası, güneybatıda Hisar ve Alay Sıradağları ile sınırlanır.
  Tanrı Dağlarını Pamir Dağ Sisteminden Hisar Vadileri ayırır.


  İran'daki sıradağlar


  • Kopet Dağları

   Kopet Dağları, Türkmenistan ile İran arasındaki sınır bölgesinde dağ sırası.
   Kuzeybatıda Hazar Denizinden başlayarak güneydoğuda Herirud (Tecen) Irmağına kadar 650 km boyunca uzanır. Türkmenistan sınırları içinde en yüksek nokta başkent Aşgabat'ın güneybatısında kalır (2,940 m). İran tarafındaki en yüksek nokta ise 3,191 m yüksekliğindeki Kuh-ı Kaçan doruğudur.Türkmenistan'ın başkenti Aşgabat, Kopet Dağlarının eteklerinde yer alır.
  • Zagros dağları

   Zagros dağları ya da Zagroj dağları İran ve Irak'ın en büyük sıradağlarının adıdır. Uzunluğu İran'ın Irak sınırından Basra Körfezi'nin güneyine kadar 1.500 km'dir. Sıradağlar Hürmüz Boğazı'nda sona erer. Zagros'un en yüksek yeri 5.098 metre yüksekliğindeki Dena doruğudur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kıtalarına Göre Sıradağlar Forum Tarih
Kıtalarına Göre Boğazlar Ülkeler Coğrafyası 22 Şubat 2010
Kıtalarına Göre Göller Ülkeler Coğrafyası 22 Şubat 2010
Kıtalarına Göre Nehirler Ülkeler Coğrafyası 5 Şubat 2010
Monosakkaritlerin özellikleri ve görevleri nedir kısaca Eğitim Bilgileri Pazar 19:56
Hangi kan hücrelerinin görevini yerine getirebilmesi solunum sisteminin çalışmasıyla ilişkili Sağlık Merkezi 7 Ekim 2017

Bu Sayfayı Paylaş