Kıtaları hangi sınırlar ayırır

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 27 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kıtaları hangi sınırlar ayırır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kıtaları hangi sınırlar (boğaz ve dağlar vb) ayırır ?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  KITALAR VE OKYANUSLAR  KITALAR VE OKYANUSLAR: Dünyamıza baktığımızda yüzeyinde hem büyük su kütlelerini hem de kara parçalarını görürüz.  Bütün dünya yüzeyinin %71 ini denizler, %29 unu karalar oluşturur. Ancak bu oran kuzey ve güney yarımkürede değişir. Çünkü buralarda kara vedenizleri n oranı farklıdır. Kuzey yarımkürede karalar %39, denizler %61 oranında yer tutar. Güney yarımkürede ise karalar %19, denizler %81 yer kaplar. Gördüğünüz gibi karaların kapladığı alan kuzey yarım kürede dahageniştir. Asya, Avrupa, Kuzey Amerika, Afrika'nın büyük bir kısmı kuzey de kalır. Güney Amerika, Afrika'nın güneyi, Okyanusya ve Antartika ise güney de kalır.

  Bu farklı dağılım bir çok özelliği etkiler.
  - Öncelikle iklimi etkiler. Kuzey yarımküre daha karasal bir iklime sahiptir. Bu durum kuzey de ortalama sıcaklığın 2 derece kadar fazla olmasını sağlar.
  - Nüfusun büyük çoğunluğu kuzeydedir. Buekonomik gelişimi olumlu yönde etkiler.
  - Karalar üzerindeki doğal zenginlikler, ormanlar ve yeraltı zenginlikleri kuzey de daha çoktur.
  - Ulaşım olanakları ve ülkeler arası iletişim kuzey de daha gelişmiştir.
  KITALAR:Kendine bağlı olan adalarla ,etrafı denizlerle ve okyanuslarla çevrili olan büyük kara parçalarına kıta denir. Dünya yüzeyinde 7 kıta vardır.


  [​IMG]
  Büyükten küçüçe doğru kıtalar:

  1. ASYA
  2. AFRİKA
  3. KUZEY AMERİKA
  4. GÜNEY AMERİKA
  5. ANTARTİKA
  6. AVRUPA
  7. OKYANUSYA
  Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarına 'eski dünya karaları'adı verilir. Eski dünya kıtalarının ve diğer kıtaların en büyüğü Asya dır. Hemen yanında bir uzantısı gibi duran Avrupa bulunur. Bu nedenle bu iki kıtaya "Avrasya" adı verilir.
  Türkiye bu eski dünya karalarının birbirine en çok yaklaştığı yerde bulunur. Anadolu yarımadası Asya nın Avrupa ya en çok yaklaştığı yerde yer alır. Trakya ise Avrupa topraklarımızı oluşturur.
  Kıtalar birbirlerinden boğazlar ya da okyanuslarla ayrılmışlardır. Asya kıtası, Kuzey Amerika'ya Bering boğazı ile, Kuzey Amerika-Güney Amerika'ya Panama kanalı ile,Avrupa kıtası Afrika ya Cebelitarık boğazı ile,Afrika kıtası Asya ya Süveyş kanalı ile bağlanır. Asya yı Avrupa dan ayıran sınır ise Ural dağlarının batısı, Kafkasların kuzeyi ve İstanbul-Çanakkale boğazlarının kuzeyinden geçer.

  [​IMG]
  OKYANUSLAR:

  Okyanuslar kıtaları birbirinden ayıran engin, açık denizlerdir1. Yeryüzünün yaklaşık üçte ikisini (%70) kaplarlar ve bu alanın yaklaşık yarısında su seviyesi 3000 metrenin üzerindedir.
  Okyanus kelimesi Yunana "nehir" anlamına gelen "Okeanos"'dan gelmektedir, Yunanlılar Cebelitarık Boğazı'ndan gelen güçlü akıntıyı fark etmişler ve bunun bir nehir olduğunu düşünmüşlerdir.
  Dört milyar yıl önce Dünya yüzeyi suyun sıvı olarak kalmasına olanak tanımayacak kadar sıcaktı.Su,uzayda yok olmak üzere volkanik gazdaki buhar olarak püskürürdü. Yaklaşık 3.85 milyar yıl önce dünya soğuyarak içinde buharında yer aldığı bir volkanik gaz atmosferi oluşturdu.Daha sonra su yoğunlaşmaya başladı ve okyanuslar oluştu. Okyanusların oluşmasından bu yana yağmur toprağa düşmekte ve kayalardaki tuzu denizlere taşımaktadır.Bu nedenle deniz suyu tuzludur.ortalama olarak okyanus ağırlığının %2.9 unu tuz oluşturur.
  Denize baktığımız, tekneyle açıldığımız veya yüzdüğümüz zaman suyun bir yüzeyi olduğunu biliriz. Ancak; okyanusların ortalama derinliği 5.000 metre civarındadır ve en derin okyanus çukuru 11.000 metreye ulaşır. Everest Tepesi, bu dip derinlikten daha kısadır (iki kilometreden daha fazla). Okyanusun üst birkaç metresi, tropikal bölgelerde 26 santigrat derece sıcaklığında olabilir. Isıyı, gün boyunca güneş ışığından alır ve geceleri atmosferi ısıtırlar. Okyanusun bu katmanı, atmosferin tamamından daha fazla ısı içerir.
  Kıtalar arasındaki büyük çukurlarda kalan geniş ve derin su kütlelerine okyanus denir. Deniz ise karalar arasına veya kenarına sokulmuş kollardır. İç deniz karaların çok fazla içlerine sokulmuş kollardır. Kıtaların kenarında bulunan, okyanuslarla çok daha geniş alanlarda bağlanan denizlere kenar deniz adı verilir.
  Okyanuslar denizlere göre çok daha geniş ve derindir. Dünya üzerinde üç büyük okyanus vardır. Bunlar Amerika kıtaları ile Asya ve Okyanusya arasında bulunan Büyük Okyanus,Amerika kıtaları ile Avrupa ve Afrika arasında bulunan Atlas Okyanusu, Asya nın güneyi, Afrika ve Okyanusya arasında ise Hint Okyanusu yer alır. Bu okyanuslar güney yarım kürede Antartika çevresinde birleşerek tek bir su kütlesi oluştururlar.  Alıntı
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Ekim 2010

 3. asya,afrika,avrupayı birbirinden ayırır
   

 4. insanların en çok yaşadığı yer olan istanbulda hayali olabilir
   

 5. Bering Bogazı Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır? Ayrıca Cebelitarık Bogazı Hangi Kıtaları Birbirinden Ayırır?
   

 6. 1876 yılında meşrutiyetin ilan edilmesindeki amaç neydi ?
   

 7. okyanusların hangi kıtaları birbirinden ayırdığını yazarmısınızz lütfen acill
   

 8. çok güzel bilgiler thank you
   

 9. yook istediğm şey bulamadım
   

 10. aslına bakarsanız avrupa kıtası yoktur asya kıtasıda yokur . çünkü avrupa ile asya arasında kara bağlantısı vardır .
  avrupa ve asya kıtasının gerçek adı AVRASYA KITASIDIR.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kıtaları hangi sınırlar Forum Tarih
Dünyanın kıtaları ve okyanuslarının isimleri kısaca Ülkeler Coğrafyası 30 Ocak 2017
Kıtaların büyükten küçüğe doğru sıralanışı nasıldır? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Dünya üzerindeki kıtaların konumu nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Alfred Wegener'a Göre Kıtaların Oluşumu Hakkında Bilgi Düşünürler-Filozoflar 2 Nisan 2012
Kıtaların Kayması Ülkeler Coğrafyası 28 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş