Kısa-ca Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kısa-ca Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Selçuk Üniversitesi (SÜ) İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen Kısa-ca Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali törenle başladı  Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde, İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü ile Kısa-ca Film Atölyesince düzenlenen festivalin açılışında, ödüllü kısa film "Hoşgeldin bebek" gösterildi.


  SÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, 3-5 öğrenci ve bir kaç akademisyenle başlayan festivalin uluslararası boyuta taşınmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

  Üniversitenin sanatta, bilimde dolu dizgin gittiğini vurgulayan Okudan, "Çünkü yüreklerimizi, ellerimizi birleştirdik. Bir tek amacımız vardı, değişmek, gelişmek" dedi.

  İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Hadi Sümer de, festivalin hedefinin, genç ve başarılı sinemacılar yetiştirmek olduğunu belirterek, kapsamın genişleyen festivale bu yıl "deneysel&animasyon" dalının da eklendiğini bildirdi.

  Sümer, "Amacımız sinema sanatının teorik bilgilerini pratiğe dökmek. Sinema alanında görev yapan profesyoneller ile akademisyen ve öğrencileri buluşturmak" dedi.

  Festivalin onur konuğunun sanatçı Fatma Girik olduğunu ifade eden Sümer, 3 gün sürecek festival süresince alanlarında yetkin jüri üyeleri tarafından yüzlerce film arasından seçilen yurt içi ve yurt dışından 77 filmin gösterileceğini kaydetti.

  Konuşmaların ardından, sanatçı Fatma Girik’in sanat yaşamını anlatan sinevizyon gösterisi izlendi. Sinevizyon gösterisinin ardından festivalin onur konuğu Girik’e Konya Valisi Aydın Nezih Doğan tarafından Türk sinemasına katkılarından dolayı "Onur Ödülü" verildi.

  Fatma Girik, insan hayatında ödüllerinin öneminin çok büyük olduğunu, çok sayıda ödül aldığını, ancak onur ödüllerinin anlamının kendisi için farklı olduğunu söyledi.

  Sinemaya 53 senesini verdiğini ifade eden Girik, "kız öğrencilere ailelerine zarar vermeden her istediklerini yapmaları tavsiyesinde bulunarak", "Saçınızı boyattırın, makyaj yapın, güzel giyinin. İstediklerinizi yapın. Hayatım boyunca yapamadığım bazı şeyler, içimde kaldı. Mesela saçımı kestirmek ve kan ter içinde kalana kadar dans etmek isterdim. Bunları yapamadım" diye konuştu.

  Festival kapsamında sanatçı Aykut Oray anısına "Hücre" isimli kısa film gösterildi. 3 gün sürecek festivalin kapanış ve ödül töreni 2 Nisan Cuma günü yapılacak..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kısa Uluslararası Öğrenci Forum Tarih
Küresel sorunlara çözüm arayan uluslararası kuruluşlar hangileridir kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Küresel sorunların çözümünde uluslararası kuruluşlar nelerdir kısaca Sorular ve Cevaplar 30 Ocak 2017
Uluslararası yardım kuruluşları görevleri ve amaçları kısaca Eğitim Bilgileri 25 Ocak 2017
Uluslararası Kısaltmalar ve Anlamları Nedir? Konu Dışı Başlıklar 1 Mayıs 2012
Fakirlere yardım ile ilgili kısa hikaye Çocuklara Masallar Fıkralar Cumartesi 23:06

Bu Sayfayı Paylaş