Kısırlaştırılmış hadım edilmiş hayvan kurban olur mu?

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kısırlaştırılmış hadım edilmiş hayvan kurban olur mu? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hadım edilmiş hayvandan kurban olur mu?,
  Kısırlaştırılmış hayvanlar kurban olur mu?,

  Daha kilolu olması için hadım edilmiş hayvandan kurbanlık olur mu? Ülkemize yurtdışından getirilen kurbanlık hayvanların hadım edildiği haberleri yayılmaya başladı. Bu hayvanlardan kurban olur mu?

  Diyanet, kısırlaştırılmış hayvanların kurban olarak kesilip kesilmeyeceğine ilişkin açıklama yaparak, �Çeşitli amaçlarla kısırlaştırılmış veya burularak hadım hale getirilmiş hayvanlar kurban olarak kesilebilir. Kurban açısından bu herhangi bir eksiklik oluşturmamaktadır� dedi.

  Hadım edilen hayvanın kurban edilmesi caizdir.

  Bir hayvanın kurban olmasını engelleyen nitelikler dört tanedir. Bir gözün körlüğünün açıkça belli olması, apaçık hastalık, topallık ve ileri derecede zayıflık. Delil; Bera b. Âzib (r.a)�den rivayet edilen şu hadistir: Rasulullah (sa.s) şöyle buyurmuştur: �Dört özellik kurbanlıklarda caiz değildir. Açıkca belli olan körlük, açıkça belli olan hastalık, belli olan topallık, iliği kurumuş derecede zayıflık.�(Neylül Evtar, V, 115-117)

  Müctehidler bu dört kusura kıyas yaparak başka bir takım kusurlar daha eklemişlerdir ki, bunlar bu ayarda veya daha kötü kusurlardır. İki gözü veya bir gözü kör olmak, dişlerinin çoğu düşmüş veya kulakları kesilmiş olmak, boynuzlarının biri ve ya ikisi kökünden kırılmış olmak, kulağının veya kuyruğunun yarısından çoğu veya memelerinin başları kopmuş bulunmak, doğuştan kulakları veya kuyruğu bulunmamak veya ayağı kesilmiş olmak bunlar arasındadır. Bu derece kusurlu olan bir hayvan Yüce Allah�a kurban olarak takdim edilemez.

  Kurbanlık hayvanın şaşı, topal, uyuzlu ve deli olmasında, boynuzlu veya boynuzsuz veya boynuzunun biraz kırık bulunmasında ve kulaklarının delinmiş veya enine yarılmış olmasında, kulaklarının ucundan kesilip sarkık bir halde bulunmasında, dişlerinin azı düşmüş olmasında, cinsel organı bulunmayıp mecbup veya burma bir halde yaşamasında bir sakınca yoktur. Hamdi Döndüren, Delilleri ile İslam İlmihali)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kısırlaştırılmış hadım edilmiş Forum Tarih
Hadim Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Konya Konya Tanıtımı 7 Aralık 2012
Hadımköy Örfi Çetinkaya İlköğretim Okulu Bilgileri Çatalca İstanbul İstanbul Tanıtımı 13 Ekim 2011
Hadımköy İlköğretim Okulu Bilgileri Çatalca İstanbul İstanbul Tanıtımı 13 Ekim 2011
Hadım Sinan Paşa kimdir,Hayatı Tarihi Bilgiler 6 Haziran 2011
Yağcı Köyü Hakkında Bilgi Hadım Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş